W październiku wzrosło zainteresowanie dużych korporacji powierzchniami biurowymi. Łączne zapotrzebowanie na nie w stolicy Wielkiej Brytanii wynosi prawie 90 tys. mkw – tak wynika z raportu Cushman & Wakefield.
Polacy Online – Portal Polaków w UK >>
Mieszkanie z agencji >>
W dzielnicy West End firma wydawnicza i informacyjna Centaur Media oraz firma paliwowa Shell i firma doradczo-budowlana Mace szukają odpowiednio około: 5500 mkw., 20 tys. 400 mkw. i 9200 mkw. Z kolei amerykański gigant internetowy Google wznowił poszukiwania około 13 tys. 900 mkw. W dzielnicy City biur szukają między innymi firma ubezpieczeniowa AON (na ok. 18.500 mkw.) oraz firma prawnicza Bird & Bird (na ok. 13.900 mkw.).
Nomura podbił stawkę
– Najemcy, pragnąc wykorzystać nadarzające się okazje, ponownie podejmują odłożone wcześniej decyzje o wynajmie czy też nabyciu powierzchni biurowych bądź zgłaszają nowe zapotrzebowanie, zdając sobie sprawę, że okres na przeprowadzenie korzystnych transakcji może nie trwać długo – podkreśla Guy Taylor, szef biura firmy Cushman & Wakefield w dzielnicy West End.
W trzecim kwartale popyt w dzielnicach West End, City oraz Docklands, wzrósł o 64 procent do poziomu 172 tys. 800 mkw., czyli podwoił się w porównaniu do zaledwie 66,5 tys. mkw. z pierwszego kwartału, kiedy to osiągnął najniższy obserwowany dotąd wynik.
Na wielkość popytu w dzielnicy City (125 tys. 400 mkw.) miała wpływ niedawna transakcja najmu budynku biurowego Watermark Place zawarta z japońskim bankiem Nomura, i jest on wyższy od średniej kwartalnej z ostatnich 10 lat (106.000 mkw.).
Osiem procent pustostanów
Do innych ważnych transakcji najmu w trzecim kwartale należy zaliczyć: wynajęcie przez brytyjską spółkę Aberdeen Asset Management około 6600 mkw. w wielofunkcyjnym budynku Bow Bells House, pozyskanie ok. 3400 mkw. przez fundusz inwestycyjny Bain Capital w nowoczesnym budynku biurowym Devonshire House oraz wynajęcie przez firmę energetyczną EDF Energy około 3.400 mkw. w budynku handlowo-biurowym Cardinal Place, przy Victoria Street.
W centrum Londynu dostępnych jest obecnie 1 mln 858 tys. mkw. przy stopie pustostanów wynoszącej 8 procent. To znacznie mniej niż na początku lat 90. i w latach 2003-2005. W czerwcu 2004 r. wskaźnik wolnej powierzchni wyniósł 2 mln 527 tys. mkw.
W przypadku najlepszych powierzchni, będących wyznacznikiem cen na rynku, ich roczna wartość spadła do 457,50 funtów za mkw. (490,5 EUR/mkw.) w dzielnicy City oraz 807 funtów za mkw. (865 EUR/mkw.) w dzielnicy West End.
Zdaniem firmy Cushman & Wakefield czynsze w najlepszych obiektach zaczną rosnąć w drugim półroczu 2010 r., co pobudzi działalność wynajmujących i deweloperów, jednak dla najemców będzie oznaczać trudności w pozyskaniu dobrych lokalizacji, oferujących obecnie najniższe od 10 lat stawki czynszów. Dodatkowo w sytuacji, kiedy rynek zaczyna zmieniać się na korzyść wynajmującego, najemcy nie mogą już liczyć na tak hojne pakiety zachęt.
Money.pl / Fot. GETTY IMAGES