Część mieszkańców UK otrzyma TRZY dawki szczepionki przeciwko Covid-19

Brytyjskie władze zapowiedziały, że trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 otrzymają najbardziej narażeni i najstarsi Brytyjczycy. Pierwsze szczepienia w tej grupie mają się zacząć od września 2021 roku.

W tej sprawie wypowiedział się Nadhim Zahawi, który w rządzie Borisa Johnsona zajmuje się nadzorem nad programem szczepień. Brytyjski wiceminister zdrowia na łamach "The Daily Telegraph" zapowiedział podanie trzeciej, wzmacniającej odporność szczepionki osobom powyżej 70. roku życia oraz osobom zatrudnionym "na pierwszej linii frontu" walki z koronawirusem, a więc pracowniom ochrony zdrowia i pracownikom służb socjalnych. To także sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnymi, kolejnymi mutacjami Covid-19. "Niezależnie od wirusa, będziemy gotowi" – mówił Zahawi.

- Advertisement -

Kto w UK otrzyma trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19?

Poza tym wiceminister Zahawi przedstawił plany dalszego rozwoju programu szczepień w Wielkiej Brytanii. Do końca lipca wszyscy dorośli mieszkający w UK powinni otrzymać pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa. Nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek stanęło na przeszkodzie w osiągnięciu tego wynilu. W tej chwili około 30 milionów zostało zaszczepionych pierwszą dawką – jest to ponad połowa pełnoletnich osób w UK. Z tej liczby koło pięciu procent otrzymało również drugą dawkę szczepionki.

Kwiecień w UK został ogłoszony "miesiącem drugiej dawki", jak deklaruje wiceminister Zahawi. Wiadomo już, że na brytyjskim rynku będzie dostępna kolejna szczepionka (wyprodukowana przez amerykańską firmę Moderna) i w ramach programu szczepień rząd skupi się na podaniu drugiej dawki wszystkim tym, którzy otrzymali pierwszą, aby zmieścić się w 12-tygodniowym limicie czasowym. Dodajmy, że do jesieni 2021 w UK ma być dostępnym aż osiem różnych szczepionek.

"Wspaniała wiadomość, że ponad 30 milionów osób otrzymało swoją pierwszą dawkę. Musimy utrzymać to tempo. Proszę dopilnujcie, że przyjmiecie drugą dawkę, kiedy zostaniecie do tego wezwani" – komentował w mediach społecznościowych premier Boris Johnson.

Wiceminister zdrowia Nadhim Zahawi zdradza kolejne szczegóły programu szczepień

Jak czytamy na łamach "Guardiana" w kwietniu można spodziewać się niedoboru szczepionek w UK. Będzie on spowodowany zatorem w przesyłce 5 milionów szczepionek AstraZeneca z Indii i koniecznością ponownego przetestowania 1,7 miliona dawek tego preparatu. Dzięki pojawieniu się szczepionek Moderny możliwe będzie "załatanie" tej dziury. Oficjalnie nie podano w jakiej ilości zostaną one zamówione, ale mówi się o kilku setkach tysięcy, prawdopodobnie o pół milionie dawek.

Zapowiedziano również otwarcie specjalnych centrów szczepień samochodowych w stylu "drive thru", co ma zachęcić do szczepień szczególnie osoby młodsze i te sceptycznie nastawione. 

Na zakończenie podejamy kilka "twardych" liczb – w UK pierwszą dawkę szczepionki otrzymało dokładnie 30 151 287 osób, co stanowi 57,2 proc. dorosłej populacji kraju. Obiema dawkami zaszczepiono 3 527 481, osób czyli 6,7 proc. dorosłych. Znacząco maleje liczba zakażeń i zgonów. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 3862 zakażenia. To najmniej od najmniej od 17 września 2020 roku i o prawie 1,5 tys. mniej niż w zeszłym tygodniu. Z powodu zakażenia koronawirusem w tym czasie zmarło jedynie 19 osób.

 

Teksty tygodnia

Ponad 1000 lekarzy przeciw ustawie o wspomaganym samobójstwie w Wielkiej Brytanii

Grupa ponad tysiąca lekarzy wystosowała apel do brytyjskiego parlamentu. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo.

Ruszają ekshumacje szczątków 800 dzieci pochowanych w dawnym szambie

Po latach oczekiwań i licznych apelach rodzin w Irlandii rozpoczną się prace ekshumacyjne na terenie byłego Domu Matki i Dziecka w Tuam, gdzie odkryto szczątki kilkuset dzieci.

Nowe przepisy na stare problemy. Rząd bierze się za wyłudzaczy zasiłków – nie odpuści

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) zapowiedziało, że od 2026 roku wprowadzi nowe przepisy mające na celu walkę z oszustwami w systemie świadczeń socjalnych. Jak zapowiada rząd, będzie to największa tego typu operacja od pokolenia.

Nocny pociąg kursujący w Europie będzie tańszy niż lot samolotem

Berliński startup uruchomi nocny pociąg, który będzie kursował miedzy różnymi miastami europejskimi (w tym także Warszawą).

Spis powszechny w Anglii i Walii jednak się odbędzie? Eksperci ostrzegają

Plany dotyczące zniesienia tradycyjnego spisu powszechnego w 2031 roku w Anglii i Walii wzbudziły szeroki sprzeciw w środowisku naukowym i statystycznym. Dlaczego spis powszechny powinien zostać?

Przeczytaj także