Droga do szkoły czy igranie ze śmiercią?

Kiedy coś wydaje nam się normalne np. to, że chodziliśmy do szkoły, a droga do niej była prosta, łatwo zapominamy, że w zasadzie to jesteśmy w bardzo uprzywilejowanej sytuacji i powinniśmy się cieszyć i dziękować losowi. Pewnie pomyślicie, za co tu dziękować? Chociażby za to, że łatwo i bez problemu mogliśmy dostać się do szkoły by zdobywać wiedzę. Na świecie są bowiem takie miejsca, z których żeby dostać się do szkoły, dzieci muszą pokonywać bardzo niebezpieczną drogę. Często wiąże się ona z ogromnym wysiłkiem i ryzykiem utraty nawet życia. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, niestety taka jest rzeczywistość wielu dzieci, które chcą się uczyć. Na jednej szali znajduje się więc edukacja, na drugiej zdrowie i życie. Pomimo tak dużej ceny, dzieci podejmują ryzyko i wyruszają w pełną niebezpieczeństw podroż by odebrać potrzebną edukację.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

Znienawidzona droga do szkoły?

Jeśli kiedykolwiek nie chciało nam się chodzić do szkoły, staraliśmy się jej unikać, przejście kilku ulic rano stanowiło dla nas problem a jazda autobusem nudziła i irytowała, patrząc na zdjęcie tych dzieci powinno nam się zrobić głupio. Dla wielu z nich rzeczywistość stanowi nie kilka ulic, spokojna jazda samochodem, ale rwące potoki, stare mosty zawieszone nad przepaściami, strome zbocza gór, zagrożenie lawinowe czy niebezpieczeństwo czyhające ze strony dzikich zwierząt.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

Coraz mniej dzieci w szkołach

Niestety według badań, które przeprowadziło UNESCO, w ostatnich latach spadła liczba dzieci uczęszczających do szkół. I bynajmniej nie wynika to z braku potrzeby edukacji, ale najczęściej problem tkwi w miejscu zamieszkania. Dotarcie do szkoły utrudniają lub wręcz uniemożliwiają niebezpieczne ścieżki, góry, powodzie, które w oczywisty sposób zagrażają bezpieczeństwu. I choć rozwiązanie tego problemu może wydawać się proste – wystarczy bowiem budowa odpowiednich dróg, mostów, zapewnienie środków transportu dowożących do szkoły, w praktyce już tak łatwo nie jest.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

Niebezpieczna droga

Przedstawiamy wam przykłady najbardziej niebezpiecznych dróg, jakie muszą przebyć dzieci wraz z opiekunami, by dotrzeć do najbliższej szkoły. Dróg tych nie da się tak po prostu wyremontować i zapewnić dzieciom odpowiedniego transportu. Po pierwsze brak funduszy na takie przedsięwzięcia, po drugie nawet jeśli znalazłyby się pieniądze, sprawę komplikują powtarzające się w wielu krajach klęski żywiołowe. W konsekwencji rozwój dzieci z wielu rejonów świata nie może przebiegać tak, jak powinien. Ale pomimo tych trudności potrzeba edukacji dla wielu z nich jest tak silna, że nie odstrasza ich żadne niebezpieczeństwo.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

Zobaczcie jak wygląda droga do szkoły wielu dzieci. Z jakimi przeszkodami i trudnościami muszą się mierzyć i jakie niebezpieczeństwa czyhają na ich drodze.

1. W Chinach jest takie miejsce – Gulu, gdzie dzieci by dotrzeć do szkoły muszą przebyć 5-godzinną podróż w górach.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

2. Również w Chinach, ale na południu w Zhang Jiawan dzieci muszą wspinać się po wysokich drabinach przymocowanych na niemalże pionowych skałach.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

3. W Kolumbii dla wielu dzieci droga do szkoły wiąże się ze spuszczaniem po 800-metrowej stalowej lince na wysokości ok. 400 metrów nad rzeką Rio Negro.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

4. Dzieci z Indonezji – z miejscowości Lebak, muszą pokonać uszkodzony most nad głęboką rzeką.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

5. Także w Indonezji – Riau, uczniowie muszą przeprawiać się do szkoły kajakami.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

6. Przez indyjskie Himalaje wiedzie szlak, który pokonują dzieci zmierzające do szkoły.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

7. Uczniowie w Indiach codziennie pokonują długą drogę przez dziki las.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

8. W prowincji Syczuan w Chinach dzieci codziennie przechodzą przez uszkodzony most. Przeprawa jest szczególnie trudna podczas zimy.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

9. W Indonezji uczniowie z miejscowości Cilangkap by dotrzeć na zajęcia muszą przeprawić się przez rzekę Ciherang na prowizorycznych tratwach.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

10. Indonezja obfituje w miejsca niezwykle niebezpieczne, które niestety codziennie pokonują dzieci. Jedna z ich dróg wiedzie przez szczątkowe pozostałości zawieszonego nad rzeką mostu.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

11. W Chnach – Pili, by dostać się do szkoły z internatem dzieci muszą pokonać 200-kilometrową, pełną niebezpieczeństw podróż.

fot. www.sobadsogood
fot. www.sobadsogood

Teksty tygodnia

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Wielka Brytania musi odbudować handel z UE

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, powiedział, że Wielka Brytania musi zrobić wszystko, aby odbudować handel z UE.

Ochrona cold wallet + licencja FCA: wreszcie bezpieczny i satysfakcjonujący cloud mining

Zarabiaj pasywnie dzięki Bow Miner! Bezpieczny system wydobycia BTC z licencją FCA, zimnymi portfelami i wsparciem XRP oraz DOGE.

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie