Jestem właścicielem mieszkania, które wynajmuję. Czasami jednak trudno mi znaleźć odpowiedniego najemcę. Pusta nieruchomość oznacza stracone pieniądze. Jak tego uniknąć?
Dla większości właścicieli nieruchomości bardzo ważne jest, aby utrzymać ciągłość w otrzymywaniu pieniędzy za wynajem. Oto kilka rad jak to osiągnąć:
1) „Wow faktor”. Przygotować odpowiednio mieszkanie. Odświeżyć, zamontować nowe światła, powiesić nowe zasłony, aby wszystko zachęcało potencjalnego klienta do wynajmu.
2) Oglądanie. Uprzedzić obecnych wynajmujących o wcześniejszej wizycie, aby nie było przykrych rozmów w trakcie spotkania z nowym klientem. Być kooperacyjnym w zakresie czasu i dnia oglądania mieszkania zarówno z nowym, jak i aktualnym najemcą.
3) Czystość. Zaniedbane mieszkanie, brudne dywany czy wypełnione kosze na śmieci mogą kosztować właściciela dużo pieniędzy, jeśli to zniechęci potencjalnych klientów na mieszkanie.
4) Cena. Należy być realistą co do proponowanej ceny i otwartym na oferty. Nieruchomość w końcu jest warta tyle, ile jest w stanie za nią zapłacić ten, który chce tam mieszkać.
5) Zalegle prace. Te najbardziej zniechęcają potencjalnych klientów. Lepiej wysłać dekoratora czy hydraulika przed pokazywaniem mieszkania na wynajem, niż obiecywać, że wszystko będzie zrobione jak tylko nowi ludzie się wprowadzą.
6) Reklama. Aby reklamować dobrze mieszkanie np. przez internet, należy zrobić dobre zdjęcia. Uprzątnąć niepotrzebne przedmioty i nie robić błędów przy opisach.
7) Pierwsze wrażenie. To bardzo ważne, aby potencjalny klient oszalał na punkcie mieszkania od samego wejścia. Nieruchomość winna być zadbana i czysta.
8) Dobra atmosfera. Zmiana mieszkańców lokalu powinna przebiegać bez większych nieporozumień. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie dobrych stosunków z mieszkańcami do samego końca ich umowy.
9) Informacja. Zamieść informację o wynajmie mieszkania w internecie, w lokalnym sklepie czy po prostu powiedz o tym znajomym. Jeżeli to nie poskutkuje, zgłoś się do agencji nieruchomości, jeśli jeszcze nie korzystasz z ich usług, lub zmień biuro – jeśli aktualne jest nieskuteczne.
10) Bądź wyrozumiały. Przypomnij sobie, kiedy sam wynajmowałeś mieszkanie. Bądź przyjaźnie nastawiony do wynajmujących, ale jednocześnie wypełniaj swoje obowiązki jako właściciel. Dobra reputacja właściciela może również zadecydować o tym, czy mieszkanie jest chętnie wynajmowane, czy też stoi puste.