„Jesteśmy dyskryminowani i zastraszani”. Polski imigrant wywołał burzę wypowiedzią o nieuczciwym pracodawcy

Niższa płaca tylko ze względu na pochodzenie, groźby i tolerancja widoczna tylko na papierze – to codzienność polskich imigrantów zatrudnionych przez jedną z firm produkujących meble. Informacje o ich trudnej sytuacji ujrzały światło dzienne, gdy lokalna prasa dowiedziała się, że Polacy – w przeciwieństwie do pozostałych pracowników firmy – nie otrzymali zaległych wypłat oraz nagród świątecznych.

Pensja? Nie dotyczy

- Advertisement -

Sprawa Polaków z norweskiego Dovre zyskała błyskawiczny rozgłos. Dziennikarze wydawanej w Lillehammer gazety „Gudbrandsdølen Dagningen” nie zostawili bowiem na pracodawcy Polaków, firmie Kvalsvik Produksjon, suchej nitki – opisali dokładnie warunki, w jakich przyszło pracować naszym rodakom i ujawnili, jak drastycznie są dyskryminowani. Szef Polaków, jak donoszą norweskie media, wstrzymał wypłatę pensji w związku z zadłużeniem firmy wobec państwa. Grupa pracowników znad Wisły nie otrzymała więc wynagrodzenia od listopada. Sam fakt opóźnień nie jest jednak tak bulwersujący jak to, że w tym samym czasie… norwescy pracownicy nie tylko otrzymali pensje – wypłacono im także okolicznościowe premie świąteczne w wysokości 10 tys. koron.

Jak podkreślają norwescy dziennikarze, nie jest to odosobniony przypadek. Zgodnie z relacjami Polaków pracujących dla firmy, podobne sytuacje zdarzały się wielokrotnie już wcześniej. Najczęściej dotyczyły wypłat dodatków do pensji lub opóźnień w przekazywaniu należnego wynagrodzenia polskim pracownikom. Nasi rodacy nie zabierali jednak głosu w tej sprawie, ponieważ – jak zdradził anonimowo jeden z Polaków – pracodawca zabronił im wypowiedzi medialnych pod groźbą utraty pracy.

Proszony o komentarz szef firmy zaprzeczył oskarżeniom. Według niego „większość załogi nie podziela opinii Polaków”.

Tanio, taniej, Polak

Niezależnie od szokujących doniesień, które pojawiły się w norweskich mediach, sprawą zajęły się także media nad Wisłą. Obraz, jaki wyłania się z wypowiedzi cytowanego przez nich Polaka, znającego realia pracy w opisanej firmie, jest zasmucający. Dyskryminacja płacowa jest bowiem zjawiskiem szerszym, niż mogłoby się wydawać.

„Polacy zarabiają o 50 koron na godzinę mniej niż Norwegowie. Zabiera im się z wypłaty za pochodzenie. Jeśli ktoś zarabia ok. 110 koron, to głodowa stawka” – mówi. Dodaje przy tym, że opóźnienia wypłat lub przesyłanie należnych dodatków w absurdalnych „częściach” są na porządku dziennym. Wyjaśnia też, że to zjawisko charakterystyczne dla firm zatrudniających Polaków – wiele branż nie zgadza się na wprowadzenie pensji minimalnej, ponieważ nasi rodacy zgadzają się na pracę za znacznie niższe wynagrodzenie.

Sprawą zajmują się lokalne związki zawodowe, oburzone skalą dyskryminacji Polaków.

Teksty tygodnia

Ponad 1000 lekarzy przeciw ustawie o wspomaganym samobójstwie w Wielkiej Brytanii

Grupa ponad tysiąca lekarzy wystosowała apel do brytyjskiego parlamentu. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo.

Podatek dochodowy. Emeryci mogą zaoszczędzić tysiące funtów

Emerytura często kojarzy się z czasem odpoczynku, ale to nie oznacza końca obowiązków podatkowych. Aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, emeryci powinni dobrze rozumieć, jak działa podatek dochodowy.

Pijany Brytyjczyk zmarł po gwałtownej kłótni z partnerką w samolocie

32-letni pijany Brytyjczyk zmarł kilka godzin po tym, jak eskortowano go z samolotu w Turcji. Mężczyzna wdał się w agresywną kłótnię na pokładzie ze swoją partnerką.

Taksówki bez kierowcy już w 2026 roku wyjadą na ulice

Firmy będą mogły testować w UK komercyjne usługi transportowe bez człowieka w fotelu kierowcy. Już w przyszłym roku autonomiczne taksówki oraz tego typu pojazdy pełniące funkcję autobusów będą mogły legalnie poruszać się po drogach w Anglii.

Nocny pociąg kursujący w Europie będzie tańszy niż lot samolotem

Berliński startup uruchomi nocny pociąg, który będzie kursował miedzy różnymi miastami europejskimi (w tym także Warszawą).

Przeczytaj także