Kurs funta poszedł mocno do góry. Jest to największy skok brytyjskiej waluty wobec euro od marca

Wartość funta szterlinga podskoczyła z 4,81 do 4,87 złotego, a wobec euro z 1,11 do 1,13 EUR, dzięki czemu zasłużył on na miano najmocniejszej waluty grupy G8. Wszystko za sprawą rozmów Borisa Johnsona z premierem Irlandii Leo Varadkarem, które przebiegły pomyślnie.

W ciągu jednego dnia wartość funta brytyjskiego podskoczyła tak gwałtownie, że stał się on najsilniejszą walutą grupy G8. Jest to najszybszy wzrost szterlinga od marca tego roku, co związane jest z pozytywnymi doniesieniami dotyczącymi kwestii Brexitu.

- Advertisement -

Polecane: Już jest! Szef Banku Anglii Mark Carney zaprezentował nowy plastikowy banknot o nominale £20

Funt zareagował na pomyślny przebieg rozmów między premierami Wielkiej Brytanii i Irlandii, co z kolei zwiększa szanse na porozumienie strony brytyjskiej i unijnej. W ostatnich dniach sytuacja przedstawiała się bardzo pesymistycznie, a rynek walutowy sceptycznie odbierał to, co działo się przy „stole negocjacyjnym” w Brukseli.

Powodzenie rozmów między Irlandią i UK w czwartek zaowocowało przełamaniem, w wyniku którego funt odrobił straty i odnotował 1,62-procentowy wzrost wobec euro, co było najwyższym wzrostem od 13 marca, gdy rynek walutowy uwierzył w to, że umowa Theresy May zostanie poparta przez parlament.

 

 

 

Oczywiście umowa została odrzucona przez Izbę Gmin krótko po tym. Miejmy jednak nadzieję, że obecne rozmowy przyniosą porozumienie, zwłaszcza że do terminu wyjścia z UE pozostało już niewiele czasu.  

Przeczytaj też: Co stanie się z kartami EHIC? Wielka Brytania wystąpiła do 31 krajów UE o zawarcie umów indywidualnych, odpowiedź otrzymała zaledwie od 3

Teksty tygodnia

Bijatyka w samolocie Ryanaira. Agresywny pasażer zapłaci ponad 20 tys. zł

Do dramatycznych scen doszło w październiku ubiegłego roku na pokładzie samolotu Ryanair lecącego z Krakowa do Paryża. Tuż po starcie jeden z pasażerów pod wpływem alkoholu zaczął zachowywać się agresywnie. Jego zachowanie zmusiło załogę do awaryjnego powrotu na lotnisko.

Naprawa „elektryka” tylko z pozwoleniem. Koncerny ścigają niezależnych mechaników

Coraz więcej niezależnych mechaników i serwisów na świecie musi liczyć się z ryzykiem pozwów ze strony chińskich producentów samochodów elektrycznych. Oficjalnie przyczyną są względy bezpieczeństwa. Jak tłumaczą koncerny, ingerowanie w systemy EV bez odpowiednich uprawnień może zagrażać zarówno użytkownikom, jak i infrastrukturze informatycznej pojazdu.

Rejestracja rozwodu z Wielkiej Brytanii w Polsce – co musisz wiedzieć

Uzyskałeś rozwód w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, czy i jak należy go zarejestrować w Polsce, by uniknąć problemów przy nowym ślubie czy dziedziczeniu.

EasyJet rozszerza ofertę. Nowe loty do jedenastu najpopularniejszych europejskich miast.

EasyJet ogłosił nową siatkę połączeń z Newcastle. Sprzedaż biletów ruszyła 10 czerwca, a loty można rezerwować już na lato 2026 roku. Linie zachęcają pasażerów do wcześniejszego zakupu.

Roboty będą przeprowadzać operacje. Wszystko po to, aby ciąć koszty

Coraz więcej osób korzysta z zalet operacji przeprowadzanych przez roboty. Przykładem jest matka czwórki dzieci, która po histerektomii wróciła do domu już po 24 godzinach. Taki szybki powrót do zdrowia możliwy był właśnie dzięki zastosowaniu robotyki.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie