National Living Wage miało polepszyć sytuację najsłabiej zarabiających. Ale jest wręcz odwrotnie…

Wprowadzona od kwietnia, minimalna stawka godzinowa National Living Wage, miała zwiększyć komfort życia osób najmniej zarabiających. Jednak już teraz wiadomo, że stawka National Living Wage nie tylko nie polepszyła sytuacji najbiedniejszych pracowników, ale wręcz ją pogorszyła.

National Living Wage ładnie wygląda na papierze, a David Cameron wraz z Georgem Osbornem mogą się pochwalić, że ustawowo zagwarantowali wszystkim osobom pracującym w Wielkiej Brytanii godziwy poziom zarobków. Jednak rzeczywistość jest zgoła odmienna, ponieważ rynek jest w stanie w inny sposób wyrównać sobie sztuczne podwyższanie płac. Już po niecałych 2 miesiącach od wprowadzenia NLW widać, że pracodawcy inaczej rekompensują sobie straty poniesione na skutek wyższych kosztów zatrudnienia pracowników.

- Advertisement -

Handel detaliczny: W ciągu najbliższej dekady nawet 900 tys. osób straci na Wyspach pracę!

Jak wynika z najnowszego raportu Chartered Institute of Personnel and Development, wskutek wprowadzenia NLW płace w firmach zostaną w zasadzie zamrożone do 2020 r. A przypomnijmy, że właśnie w 2020 r. ma się zakończyć stopniowe podwyższanie minimalnej stawki godzinowej – obecnie wynosi ona £7.20, a za 5 lat ma ona osiągnąć wysokość £9.

Imigranci zabezpieczają się przed Brexitem? Znaleźli szybszy sposób na brytyjski paszport

W raporcie czytamy, że wprowadzenie National Living Wage zmusiło wielu pracodawców do przeprowadzenia zwolnień, obcięcia pracownikom godzin albo, w najlepszym wypadku, do pozbawienia ich różnych pozapłacowych dodatków. Eksperci CIPD szacują też, że w najbliższym roku premie pracownicze wzrosną co najwyżej o 1,7 proc.

Negatywny wpływ National Living Wage na gospodarkę to jednak nie jedyny problem, z jakim przyjdzie się borykać Brytyjczykom w najbliższym czasie. Źle na rynek pracy wpływa też niepewna sytuacja polityczna Wielkiej Brytanii. Widmo Brexitu sprawiło, że firmy przestały rekrutować pracowników, a liczba ofert pracy spadła w tym roku o 12 proc.

Teksty tygodnia

Katastrofa samolotu lecącego do Londynu. Na pokładzie 242 osoby

Boeing 787-8 Dreamliner linii Air India, lecący z Ahmadabadu do Londynu, rozbił się krótko po starcie. Na pokładzie znajdowały się 242 osoby.

Spanie pod gołym niebem przestanie być przestępstwem

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zakończyć obowiązywanie jednej z najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych ustaw, tzw. Vagrancy Act z 1824 roku. Zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi nocowanie na ulicy czy żebranie nie będą już traktowane jako przestępstwa w Anglii i Walii.

UK vs. AI – dlaczego anglojęzyczne kraje obawiają się sztucznej inteligencji?

Ciekawe badania wykazały, że mieszkańcy krajów anglojęzycznych, w tym również UK są niezwykle nieufni w stosunku do sztucznej inteligencji. Skąd wynika ta tendencja i jakie ma podłoże społeczne?

Porównanie najpopularniejszych linii lotniczych – która jest najlepsza dla Polaków?

Ryanair, Wizz Air, LOT, easyJet czy Emirates? Sprawdź, która linia lotnicza najlepiej odpowiada na potrzeby polskich pasażerów. Praktycznie i z humorem!

Tani lot, drogi bagaż – pasażerowie mają dość „ukrytych” opłat

Coraz więcej pasażerów i organizacji konsumenckich ma dość nieprzejrzystych zasad dotyczących bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych. Mimo że sądownie jasno zabroniono pobierania opłat za rozsądnych rozmiarów bagaż podręczny, wiele przewoźników nadal obciąża podróżnych dodatkowymi kosztami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie