Podejmujesz pracę w Polsce? Bądź czujna, niebawem w Kodeksie pracy znajdzie się przepis umożliwiający wprowadzenie do badań wstępnych i okresowych obowiązkowej cytologii i mammografii.
Obowiązkowe badania cytologiczne i mammograficzne nie będą obciążać pracodawców, gdyż ich koszt pokryje Ministerstwo Zdrowia ze środków przeznaczonych na program profilaktyczny, albo Narodowy Fundusz Zdrowia. Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała także, iż powstanie ustawa o zwalczaniu chorób nowotworowych.
Rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb mówił we wrześniu, że cytologia i mamografia mają być jednymi z badań kontrolnych wykonywanych przy podejmowaniu pracy, a także elementem badań okresowych. Pracodawcy nie będą informowani o ich wyniku. Ten pomysł przedstawili minister zdrowia polscy onkolodzy. W ich ocenie, zbyt dużo kobiet umiera z powodu zaniedbania profilaktyki. Kopacz, iż jednym z efektów prac rządu powinien być spadek zachorowań i umieralności kobiet na choroby nowotworowe.
Jak mówiła, zbyt wiele pań nie korzysta z badań profilaktycznych. „Często wstydzą się. Szczególnie kobiety mieszkające w małych miejscowościach, uważają wizytę u ginekologa, czy pobranie cytologii za coś bardzo nietypowego, wstydliwego, coś z czym nawet kryją się w relacjach przyjacielskich” – mówiła. „Stąd nasz pomysł, aby nasze polskie położne były przeszkolone w pobieraniu cytologii.
Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska podkreśliła, że z powodu chorób nowotworowych „co roku z powierzchni Polski znika pięciotysięczne miasteczko kobiet”.
Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników umieralności na raka szyjki macicy. Co roku umiera na niego 2 tys. kobiet, czyli średnio 5 dziennie.
Wykrycie zmian grożących rakiem szyjki lub wczesnych zmian nowotworowych w szyjce jest możliwe dzięki regularnym badaniom cytologicznym. Z danych NFZ wynika, że zdecydowana większość Polek nie korzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. W 2007 roku NFZ wysłał ponad 2,7 mln zaproszeń na badania wykrywające raka piersi (mammografia) oraz ponad 6 mln na badania dotyczące raka szyjki macicy (cytologia). Na pierwsze z tych badań zgłosiło się tylko 23,5 proc. zaproszonych, a na drugie – jedynie 7,5 proc. Tymczasem specjaliści podkreślają, że nowotwory szyjki macicy oraz piersi, wykryte we wczesnych stadiach, są łatwo wyleczalne w ponad 90 proc. przypadków.
Fot. PAP