Oto bohaterki! Polskie imigrantki szykują maseczki dla personelu medycznego, policjantów, strażaków i listonoszy.

Fot: Twitter @PLinNewYork

W amerykańskim stanie Connecticut polskie imigrantki i Amerykanki polskiego pochodzenia ruszyły z pomocą dla personelu medycznego walczącego z koronawirusem. Jako grupa Mask Force CT szyją masowo maseczki w związku z niedoborami środków ochronnych w szpitalach i przychodniach.

- Advertisement -

Inspiracją do działań zespołu kobiet było akcja zorganizowana przez… 12-latkę! "Bezpośrednią inspiracją była dla nas akcja 12-letniej Charlotte Parker, która zaczęła szyć maski dla szpitala Middlesex Hospital w Connecticut, gdzie jej ojciec pracuje jako lekarz. Posty mamy dziewczynki, Heather Cavanaugh Parker, publikowane na Facebooku były dla nas poruszające i bardzo nas zdopingowały" – komentowała dla PAP`u Anna Kobylarz, która jest jedną z inicjatorek całej akcji.

W skład Mask Force CT wchodzi 20 kobiet. Najstarsza z nich ma 96 lat, a najmłodsza – kilkanaście. Ich misja polega na szyciu maseczek dla osób szczególnie narażonych na zakażenie koronawirusem, a więc pracowników służb medycznych w szpitalach i przychodniach. Oprócz tego wspomagają one również przedstawicieli innych służb – policjantów, strażaków i listonoszy. Na maseczki mogą także liczyć pracownicy domów opieki społecznej, a także osoby starsze w środowisku polonijnym oraz dzieci

"Ostatnio wysłałyśmy pewną liczbę masek dla lekarzy w Polsce, którzy poprosili nas o pomoc. Naszym celem jest pomagać, zwłaszcza tym, którzy walczą z epidemią na pierwszej linii frontu" – komentuje dalej Kobylarz cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Rzecz jasna maseczki są przekazywane całkowicie nieodpłatnie. Kobiety pracują w zamkniętej na czas kryzysu restauracji "Staropolska" zlokalizowanej w mieście New Britain. Stało się to możliwe dzięki pomocy właściciela lokalu, Bogdana Malinowskiego. Materiały do produkcji sponsorują same, ale również z darowizn innych ludzi.

"Maski szyjemy według wzorów i wskazań amerykańskiego Centrum Prewencji Chorób. Eksperci radzą, by w przypadku braku profesjonalnych środków ochronnych przygotowywać bawełniane maski z podwójnej warstwy materiału" – podsumowuje Kobylarz.

 

Teksty tygodnia

Zabili 4 dziennikarzy. Po ponad 40 latach bezkarności wreszcie trafią do więzienia

W marcu 1982 roku czterech holenderskich dziennikarzy – Koos Koster, Jan Kuiper, Hans ter Laag i Joop Willemsen – przebywało w Salwadorze i przygotowywało reportaż na temat krwawej wojny domowej. Za swoją odwagę zapłacili życiem. Sprawcy brutalnego morderstwa przez dekady pozostawali nieuchwytni.

Urząd Podatkowy skontroluje tysiące podatników. Czym jest niedopłata podatku

Urząd podatkowy skontroluje tysiące podatników w UK w związku podejrzeniem “niedopłaty podatku”. Czy jest niedopłata podatku i czy Ciebie również czeka kontrola i wezwanie z Urzędu?

Wielka zmiana dla podróżnych. Brytyjskie lotniska luzują restrykcje bagażowe

Wielka Brytania przygotowuje się do jednej z największych zmian w przepisach lotniczych od 2006 roku. Już w czerwcu podróżni będą mogli przewozić w bagażu podręcznym aż 2 litry płynów. Zmiana dotyczy tych portów lotniczych, które wprowadziły nowoczesne skanery 3D.

Rząd rozszerza dostęp do bezpłatnych posiłków dla dzieci

Od września 2026 roku wszystkie dzieci w Anglii, których rodzice otrzymują zasiłek Universal Credit, będą miały prawo do bezpłatnych posiłków w szkołach.

Błędy medyczne, które mogły kosztować życie. Policja bada sprawę zgonów po zabiegach

Brytyjska policja rozpoczęła dochodzenie dotyczące kilkunastu zabiegów kardiologicznych przeprowadzonych w szpitalu Castle Hill Hospital, niedaleko Hull. Sprawa zyskała rozgłos po doniesieniach o możliwych błędach medycznych i nieprawidłowościach w dokumentacji pośmiertnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie