Polski ambasador odwiedził Belfast. „Te ataki muszą się skończyć”

Do podjęcia działań w sprawie ujęcia sprawców ataków na Polaków w Irlandii Północnej, wezwał Ambasador Polski Witold Sobków w trakcie roboczej dwudniowej wizyty.

Sobków spotkał się z najważniejszymi politykami w randze ministrów i wiceministrów. W trakcie wystąpienia na Queen University w Belfaście powiedział, że 25 tysięcy Polaków, którzy tutaj mieszkają, jest narażonych na różnego rodzaju ataki.

„Generalnie czują się jak w domu i odczuwają gościnność Irlandii Północnej. Ale od czasu do czasu spotykamy się z atakami na członków społeczności” powiedział ambasador, dodając, że „to jest złe dla tej społeczności, ale również dla Irlandii Północnej, ponieważ tworzy fałszywy obraz mieszkańców, którzy są w zdecydowanej większości gościnni”.

Ambasador wyraził również wdzięczność za wszystkie akty solidarności i starania ze strony władz lokalnych i policji, żeby ująć sprawców. Powiedział też, że ma nadzieję, że wszyscy uczestnicy antypolskich ataków zostaną zatrzymani.

Belfast tolerancyjny, Belfast wrogi

W Irlandii Północnej coraz częściej dochodzi do ataków na tle rasistowskim. Według ostatniego raportu policji, incydent tego rodzaju ma miejsce co trzy godziny, a przestępstw w ciągu roku wzrosła niemal o połowę.

Tylko w tym roku pisaliśmy o ataku na polski salon kosmetyczny, o ataku na dom polskiej rodziny przy użyciu kilofów i kamieni, a także o ataku na polskich emerytów, w których obronie stanęła lokalna radna z ramienia Shinn Fein.

Z drugiej strony Sobków miał rację pisząc o pozytywnych reakcjach związanych z atakami. Polacy, którzy odczuli przemoc z powodu swojego pochodzenia przyznają, że reakcje sąsiadów, kolegów z pracy i władz, są budujące.

Teksty tygodnia

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie