Prawo azylowe na Wyspach nie takie surowe. Uchodźcom będzie łatwiej niż w Grecji

Uchodźcom z Syrii albo Bliskiego Wschodu znacznie łatwiej będzie się ubiegać o azyl w Wielkiej Brytanii, niż w Grecji lub Rumunii. Najnowszy raport holenderskiego ministerstwa sprawiedliwości pokazał, że na 20 krajów europejskich Wielka Brytania zajmuje dopiero 7 miejsce pod względem restrykcyjności prawa azylowego.

Mimo trwającej na Wyspach kampanii na rzecz Brexitu, w tym na rzecz przywrócenia pełnej kontroli granic, wydaje się, że uchodźcy z Syrii i Bliskiego Wschodu nie będą mieli aż tak dużych problemów z otrzymaniem w Wielkiej Brytanii prawa do azylu. Wszystko to dlatego, że brytyjskie prawo azylowe wcale nie jest, wbrew powszechnym opiniom, aż tak restrykcyjne. Na 20 europejskich krajów przedstawionych w najnowszym raporcie holenderskiego ministerstwa sprawiedliwości, Wielka Brytania zajęła dopiero 7 miejsce pod względem restrykcyjności prawa azylowego. Raport został sporządzony na podstawie danych z 2014 r.

Cameron: Kryzys imigracyjny doprowadzi do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

Daleko przed Wielką Brytanią uplasowały się takie kraje jak Grecja, Rumunia i Węgry, natomiast zbliżone pod względem restrykcyjności prawo azylowe mają Polska i Holandia. Z kolei najbardziej gościnne dla imigrantów okazały się Czechy, Finlandia, Bułgaria i Finlandia. Jeśli chodzi o konkretne liczby, to w Grecji prawo do rezydentury otrzymuje średnio 23 proc. wnioskujących, na Węgrzech – 25 proc., w Rumunii – 29 proc., w Polsce – 33 proc., w Holandii – 35 proc., w Wielkiej Brytanii – 35 proc., a w Bułgarii – 51 proc.

Corbyn: uchodźcy, którzy mają konotacje brytyjskie, powinni do nas przyjechać

Oburzony statystykami przedstawionymi w raporcie jest David Davies, członek parlamentu z ramienia torysów, który uważa, że Wielka Brytania powinna się w tym zestawieniu znaleźć na pierwszym miejscu. – Jestem rozczarowany, że nie jesteśmy na pierwszym miejscu. Masy imigrantów, które napływają właśnie do Europy, składają się głównie z młodych mężczyzn, którzy przyjeżdżają z postawami kulturowymi bardo trudnymi do zintegrowania z naszymi – stwierdził Davies.

W odpowiedzi na raport holenderskich władz Home Office wydał specjalne oświadczenie. – Wielka Brytania szczyci się bogatą historią w zakresie przyznawania azylu tym, którzy potrzebują naszej ochrony i wszystkie wnioski są starannie rozpatrywane pod indywidualnym kątem. Ten rząd będzie kontynuował pomaganie wszystkim osobom pozostającym w potrzebie, jednocześnie pracując nad tym, żeby zmniejszyć liczbę wpływających do brytyjskich urzędów wniosków o azyl – możemy przeczytać w oświadczeniu.

Teksty tygodnia

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie