Większość Brytyjczyków popiera paszporty covidowe. W jakich miejscach chcieliby je wprowadzić?

Fot. Getty

Paszporty covidowe to temat bardzo aktualny i bardzo kontrowersyjny. Jak mocno Brytyjczycy są podzieleni w kwestii wprowadzenia certyfikatów szczepień? W których miejscach najchętniej widzieliby paszporty covidowe?

- Advertisement -

Paszporty covidowe to pomysł, który aktualnie rozważany jest przez całą Unię Europejską, a także przez wiele innych państw na świecie – w tym przez Wielką Brytanię, a kilka krajów już wprowadziło takie rozwiązanie. Wiąże się ono jednak z określonymi kontrowersjami zarówno natury moralnej, jak i prawnej. Jakie zdanie na ten temat mają sami Brytyjczycy?

 

Większość Brytyjczyków popiera paszporty covidowe

Opinie Brytyjczyków na temat paszportów covidowych są nieco podzielone, chociaż – jak pokazało badanie YouGov – poparcie dla certyfikatów szczepień jest bardzo wyraźne. Ogółem aż 58 proc. Brytyjczyków poparłoby wprowadzenie systemu paszportów covidowych tak szybko, jak to możliwe – nawet już teraz, w momencie, gdy program szczepień dopiero trwa. Z drugiej strony, około 34 proc. badanych jest przeciwnych tak szybkiemu wprowadzeniu certyfikatów szczepień. Około 9 proc. ankietowanych nie ma zdania w tym temacie.

Odsetek zwolenników paszportów covidowych znacząco rośnie jednak przy założeniu, że certyfikaty miałyby być wprowadzone dopiero po całkowitym zakończeniu rządowego programu szczepień. W tym przypadku za paszportami szczepień opowiedziałoby się aż 70 proc. Brytyjczyków, a przeciwnych byłoby zaledwie 20 proc.


Źródło: YouGov. Grafika: Polish Express.

Gdzie paszporty covidowe powinny obowiązywać?

W najnowszej ankiecie YouGov zapytał także o to, w jakiego rodzaju miejscach powinny obowiązywać paszporty covidowe – jeśli zostałyby wprowadzone dopiero wtedy, gdy zakończy się rządowy program szczepień. Zdecydowanie najczęściej wybieraną odpowiedzią było wprowadzenie certyfikatów szczepień jako warunku wstępu do domów opieki (72 proc. za certyfikatom). Z kolei najwięcej sprzeciwu wbudziło wprowadzenie paszportów covidowych w centrach ogrodniczych oraz supermarketach (59 proc. przeciw certyfikatom). Szczegółowe wyniki prezentuje powyższy wykres.

Czy opinie Brytyjczyków na temat paszportów szczepień są spójne?

Co jednak ciekawe, jak zauważa YouGov, opinie Brytyjczyków na temat certyfikatów szczepień nie są zbyt spójne – biorąc pod uwagę rónież wcześniejsze ankiety na ten temat. Przypomnijmy, że wprowadzenie paszportów szczepień miałoby się wiązać się z tym, że osoby zaszczepione będą inaczej traktowane niż osoby niezaszczepione, podlegając mniejszym ograniczeniom pandemicznym – choć szczepienia wcale nie są obowiązkowe. Jak w związku z tym zauważają analitycy z YouGov, opinie Brytyjczyków na temat przywilejów, które miałyby być związane z certyfikatami szczepień, wydają się dosyć rozbieżne w czasie, ponieważ w innej ankiecie, w której zapytano Brytyjczyków, czy ich zdaniem osoby zaszczepione powinny podlegać takim samym ograniczeniom, jak osoby niezaszczepione, zdecydowana większość badanych (79 proc.) odpowiedziała, że wszyscy powinni być traktowani tak samo.

Skąd więc teraz takie poparcie dla paszportów covidowych? Jak zwracają uwagę badacze z YouGov, duże znaczenie może tu mieć kontekst postawienia pytania oraz samo sformułowanie pytania ankietowego.

Teksty tygodnia

Co zrobić, jeśli stracisz zasiłek? Poradnik

Reformy systemu pomocy i zasiłków w UK powodują, że wiele osób straci prawo do świadczenia. Co zrobić, jeśli straciłeś prawo do PIP lub Universal Credit? Jak odnaleźć się na rynku pracy i jakiej pomocy można spodziewać się od DWP?

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Błędy medyczne, które mogły kosztować życie. Policja bada sprawę zgonów po zabiegach

Brytyjska policja rozpoczęła dochodzenie dotyczące kilkunastu zabiegów kardiologicznych przeprowadzonych w szpitalu Castle Hill Hospital, niedaleko Hull. Sprawa zyskała rozgłos po doniesieniach o możliwych błędach medycznych i nieprawidłowościach w dokumentacji pośmiertnej.

Katastrofa samolotu lecącego do Londynu. Na pokładzie 242 osoby

Boeing 787-8 Dreamliner linii Air India, lecący z Ahmadabadu do Londynu, rozbił się krótko po starcie. Na pokładzie znajdowały się 242 osoby.

Protest ojców w UK! Czego domagają się ojcowie?

Przez miasta Wielkiej Brytanii przetacza się fala protestów. Szczególnie widoczne są one w Londynie i Edynburgu. Co zaskakujące, protestują ojcowie. Dlaczego?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie