Wielka Brytania zajęła ostatnie miejsce w Europie w rankingu dotyczącym czystości kąpielisk! Brytyjczycy nie zgadzają się z wynikami badań

Fot. Getty

W najnowszym rankingu za rok 2020 dotyczącym czystości przybrzeżnych kąpielisk, Wielka Brytania zajęła ostatnie miejsce w Europie. Dlaczego kąpieliska w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej wypadły tak słabo? Brytyjczycy twierdzą, że z uwagi na pandemię koronawirusa z kąpielisk w UK pobrano zbyt mało próbek i nie zgadzają się z wynikami najnowszych badań. 

- Advertisement -

Według Europejskiej Agencji Środowiska – unijnej agencji odpowiedzialnej za monitorowanie stanu środowiska naturalnego, Zjednoczone Królestwo wypadło w 2020 r. najgorzej wśród państw UE, jeśli chodzi o ilość kąpielisk o doskonałej jakości wody (w rankingu uwzględniono też Szwajcarię i Albanię). W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii tylko 110 (17 proc.) z ponad 600 kąpielisk przybrzeżnych i śródlądowych zostało ocenionych jako doskonałe, 32 (5 proc.) – jako dobre, a 29 (4,5 proc.) – jako wystarczające. 12 stref pływackich w UK (1,9 proc.) miało złą jakość wody, co oznacza, że poziom wykrytych w wodzie bakterii kałowych był zbyt wysoki, żeby mógł zostać uznany za bezpieczny. 

 

 

 

Co jednak znamienne, Brytyjczycy nie zgadzają się z wynikami najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska i twierdzą, że z uwagi na pandemię koronawirusa w Wielkiej Brytanii nie pobrano wystarczającej ilości próbek do badania. Wyspiarze twierdzą, że w zeszłym roku niesklasyfikowana została zdecydowana większość lokalizacji, a dokładniej mówiąc – 457, czyli 71,4 proc. kąpielisk. 

Gdzie się kąpać w UK?

Jeśli chodzi o kąpieliska sklasyfikowane najwyżej w UK pod względem czystości wód, to w gronie zwycięzców znalazły się m.in. Caerfai Bay, Amroth, plaża Morfa Bychan, Joss Bay w Broadstairs i Herne Bay. Z kolei niską jakość wód stwierdzono m.in. w Hunstanton Beach w Norfolk, przy plaży Scarborough’s South Bay i w Combe Martin w Devon. 

W najnowszym unijnym rankingu dotyczącym czystości kąpielisk na pierwszym miejscu uplasował się Cypr, gdzie aż 100 proc. wód uznanych zostało jako doskonałe. Na dalszych miejscach znalazła się Austria (97,7 proc.), Grecja (97.1 proc.) i Malta (96.6 proc.). Jeszcze dalej, choć wciąż wysoko, uplasowały się popularne, letnie destynacje turystyczne, takie jak Hiszpania, Włochy i Portugalia. W Hiszpanii liczba kąpielisk z bardzo czystą wodą została oszacowana na 88,5 proc. we Włoszech – na 88,6 proc., a w Portugalii – na 89,2 proc.

 

Teksty tygodnia

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

Płatności odroczone nie dla każdego. Wejdą nowe przepisy

Płatności odroczone, czyli usługa "kup teraz, zapłać później" zostanie obwarowana nowymi przepisami. Klienci będą surowiej weryfikowani, a wobec pożyczkodawców będzie można składać skargi.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie