Wracasz do Polski, a chcesz nadal odkładać na brytyjską emeryturę? Zobacz jak to zrobić!

Dla niektórych z Was Brexit będzie oznaczał powrót do Polski. Czy jednak przenosząc się nad Wisłę należy zrezygnować z odprowadzania składek w Wielkiej Brytanii? Bezsprzecznie brytyjska emerytura jest atrakcyjniejsza od tej, którą można otrzymać w Polsce. Co zrobić, żeby nadal odkładać na solidną brytyjską emeryturę?

Zgodnie z obowiązującym prawodawstwem, co do zasady, w Unii Europejskiej cudzoziemcom nie przepadają składki, które odprowadzali oni w kraju/krajach innych, niż kraj ich pochodzenia. Wynika z tego, że obywatele Unii nabywają prawa do świadczeń emerytalnych w każdym z krajów członkowskich, w którym przepracowali oni określony okres czasu (w Wielkiej Brytanii jest to na przykład 1 rok). Co do zasady pracownik podlega pod system zabezpieczenia społecznego państwa, w którym w danym momencie pracuje. 

- Advertisement -

Uwaga na oszustów! Kradną dane z komórek i zabierają nam pieniądze

Po osiągnięciu wieku emerytalnego o emeryturę ubiegamy się albo w kraju, w którym mieszkamy, albo w kraju, w którym znajdowało się nasze ostatnie miejsce pracy. Jedno z tych państw będzie odpowiedzialne za rozpatrzenie naszego wniosku i zgromadzenie danych o składkach emerytalnych wpłaconych przez nas we wszystkich państwach, w których mieszkaliśmy i wykonywaliśmy odpłatną pracę. Porównując jednak systemy polski i brytyjski z łatwością dochodzimy do wniosku, że wysokie polskie składki nie gwarantują żadnej emerytury lub emeryturę głodową, podczas gdy niskie składki brytyjskie pracują na emeryturę, która rośnie z każdym rokiem składkowym. 

Jak wykupić polisę na życie, aby być pewnym, że to dobry wybór?

Niezależnie od tego, w ilu krajach UE pracowaliśmy, to w żadnym z nich nie przepadną nam zgromadzone tam składki. Po przejściu na emeryturę otrzymamy oddzielne świadczenia z każdego takiego państwa, w którym byliśmy zatrudnieni i w którym nabyliśmy prawo do emerytury. Wysokość naszej emerytury zostanie obliczona na podstawie składek opłaconych w każdym kraju, a kwota, jaką otrzymamy z każdego państwa, będzie wprost proporcjonalna do długości okresu ubezpieczenia. Czyli najbardziej opłacalne jest uzbieranie jak najwięcej lat składkowych w tym z państw, które oferuje najlepsze warunki dla przyszłych emerytów. 

Polacy wracający nad Wisłę po Brexicie zdają sobie zapewne sprawę z tego, że podejmując pracę w Polsce będą odprowadzać składki do polskiego ZUS-u oraz że ich perspektywa na porządną emeryturę znacznie się w związku z tym pogorszy. Co zatem zrobić, żeby zachować możliwość zbierania na solidną emeryturę brytyjską? Odpowiedź jest dosyć prosta – należy odciąć się od jurysdykcji ZUS-u.

10 rzeczy, z którymi Wielka Brytania będzie musiała się zmierzyć po Brexicie

Ułatwione zadanie w tym względzie będą miały osoby, które już jakiś czas temu założyły firmę na Wyspach. Mogą to też zrobić tuż przed wyjazdem, a nawet już po powrocie do Polski. W tych przypadkach możliwe jest  prowadzenie działalności, ponieważ brytyjska firma może działać zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.

Osoby wracające z Wielkiej Brytanii do Polski nie muszą zamykać firm, które prowadziły na Wyspach, szczególnie jeżeli nie są przekonane co do tego jak długo w Polsce pozostaną. Mogą też taką firmę założyć przed wyjazdem lub założyć ją zdalnie już po powrocie. Firmę w Wielkiej Brytanii można prowadzić z dowolnego miejsca na świecie lub nawet zawiesić ją na pewien czas. Jest to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które do wykonywania swoich obowiązków nie potrzebują biura, magazynu albo jakiegokolwiek stacjonarnego punktu sprzedaży na terenie Wielkiej Brytanii, takich jak konsultanci, copywriterzy, kompozytorzy czy graficy. W skali roku sama oszczędność na składkach i podatku to kilkadziesiąt tysięcy złotych, nie mówiąc już jak wygląda zestawienie chociażby najniższych emerytur w Polsce i Wielkiej Brytanii – mówi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzający Admiral Tax.

 

Teksty tygodnia

Brytyjczyk jedynym ocalałym z katastrofy samolotu Air India. „Nie mam pojęcia, jak to się stało”

Vishwash Kumar Ramesh, obywatel Wielkiej Brytanii, jako jedyny przeżył czwartkową katastrofę Boeinga 787-8 Dreamliner w Indiach. Jak sam przyznaje, nie wie jak udało mu się wydostać z wraku.

Nie będzie kontroli granicznych przy imporcie warzyw i owoców z UE

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan zniesienia granicznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych dla owoców i warzyw sprowadzanych z Unii Europejskiej. To efekt nowego porozumienia upraszczającego handel rolno-spożywczy po Brexicie.

World Naked Bike Ride – czyli jazda bez majtek w Londynie już dzisiaj!

Już w sobotę, 14 czerwca w Londynie odbędzie się kolejna edycja szalonego wyścigu World Naked Bike Ride. Co ciekawe, rowerowy rajd bez ubrań cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem.

Były brytyjski minister obrony ostrzega: Zgromadźcie zapasy na kryzys!

Wielka Brytania jest narażona na atak a “szarej strefie”?...

Coraz mniej imigrantów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii

Dane statystyczne pokazują, że do Wielkiej Brytanii przyjeżdża coraz mniej imigrantów. Doradca Home Office twierdzi, że migracja netto w przyszłym roku ponownie zmniejszy się o połowę do 200 000.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie