piątek, 20 września, 2024

Jak rodzice dzieci dwujęzycznych mogą dbać o rozwój języka polskiego?

artykuł sponsorowany

Wspieranie dwujęzyczności dzieci to złożony proces, na który wpływa wiele czynników. Kluczowa jest częsta ekspozycja na język, najlepiej od różnych osób, w tym rówieśników. Motywacja dziecka do używania języka polskiego również odgrywa dużą rolę. Warto pomóc dziecku znaleźć powód, dla którego warto znać polski.

Rodzicom małych dzieci i przyszłym rodzicom zaleca się, aby mówili do dziecka po polsku od urodzenia. Ważne jest nie tylko mówienie, ale także angażowanie się w dialog z dzieckiem, dawanie mu szansy na odpowiedź poprzez gest, mimikę, ruch czy dźwięk. Rodzice intuicyjnie dostosowują język do wieku i potrzeb dziecka, co jest bardzo istotne. Warto rozmawiać z dzieckiem, nazywać przedmioty, zadawać pytania, dawać czas na odpowiedź i kontynuować rozmowę. Ekspresywne mówienie, powtarzanie i opisywanie rzeczywistości oraz czytanie dziecku od urodzenia, mają ogromne znaczenie dla jego zasobu słownictwa.

Dla starszych dzieci i nastolatków kluczowe jest utrzymywanie kontaktu z językiem polskim i wzmacnianie motywacji. Polska szkoła może być doskonałym wsparciem, ponieważ dzieci spotykają tam rówieśników, z którymi mogą się komunikować po polsku.

Rodzice mogą organizować grupy dzieci mówiących po polsku, proponować ciekawe filmy i książki w tym języku oraz utrzymywać kontakty ze znajomymi mówiącymi po polsku. Warto także podróżować do Polski, aby dzieci miały okazję używać języka w naturalnym środowisku. Ważne jest, aby stworzyć sprzyjające środowisko, gdzie używanie obu języków jest naturalne i akceptowane.

Pamiętajmy, że wspieranie dwujęzyczności to proces długotrwały, który warto kontynuować także w późniejszym okresie. Dbanie o język to projekt na całe życie.

Dlaczego badania nad dwujęzycznością są ważne?

Badania nad dwujęzycznością są niezwykle istotne, ponieważ pomagają nam zrozumieć, w jaki sposób dzieci przyswajają języki i jak ich używają. Podczas gdy normy rozwoju językowego dla dzieci jednojęzycznych są dobrze zbadane i ustalone, brakuje takiej wiedzy w odniesieniu dla dzieci dwu- i wielojęzycznych. Zresztą ustalenie takich norm jest zadaniem niezwykle skomplikowanym, ponieważ występuje ogromna różnorodność w tym, w jaki sposób i z jaką częstotliwością dzieci dwu- i wielojęzyczne mają styczność z poszczególnymi językami, które są obecne w ich środowisku.

Są na przykład dzieci, do których rodzice zwracają się tylko po polsku, a które uczęszczają do brytyjskiej szkoły, gdzie rozmawiają z rówieśnikami i nauczycielami tylko po angielsku. Są dzieci, których rodzice mówią do nich w różnych językach, a z polskim mają styczność głównie w soboty w polskich szkołach polonijnych, lub też podczas kontaktów z dziadkami i wakacyjnych wyjazdów do Polski.

Poszerzenie wiedzy o rozwoju wielojęzycznym przyczyni się do lepszego zrozumienia, jak najlepiej wspierać ten rozwój.

Nasz projekt – walidacja zadania do badania rozwoju językowego

Celem naszego projektu jest zweryfikowanie, czy jedno z zadań, które powszechnie stosowane jest w badaniach, jest skutecznym zadaniem do oceny rozwoju językowego dzieci dwu- i wielojęzycznych.

Co to jest walidacja?

Walidacja to proces sprawdzania, czy dane zadanie badawcze jest skuteczne i rzetelne. Chcemy mieć pewność, że nasze zadanie dostarczą wiarygodnych wyników, które mogą być używane przez innych badaczy, nauczycieli i terapeutów w pracy z dziećmi dwujęzycznymi.

Jak wygląda nasze badanie?

Jeśli mieszkają Państwo w Wielkiej Brytanii, ale bywają Państwo w Polsce, najchętniej spotkamy się z Państwem stacjonarnie, w Polsce. Poprosimy wówczas o informację, kiedy i w jakim regionie Polski będą Państwo przebywać. Nasze badaczki mieszkają w różnych miastach i są również gotowe do Państwa dojechać! Jeśli nie udałoby nam się spotkać stacjonarnie, istnieje też możliwość udziału w badaniu online.
Państwa poprosimy o wypełnienie kwestionariusza, a dziecko zaprosimy do wspólnego rozwiązywania zagadek obrazkowych. Nasze zadania są dla dzieci ciekawe i przyjemne. Niektóre polegają na wskazywaniu obrazków, inne – na odpowiadaniu na pytania lub powtórzeniu usłyszanego zdania. W podziękowaniu otrzymają Państwo od nas voucher upominkowy.

Zaproszenie do udziału w projekcie

Zapraszamy rodziny, w których są dzieci w wieku 5 lub 6 lat, i które słyszą na co dzień zarówno język polski, jak i angielski, do udziału w naszym projekcie.
Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w badaniu lub mają Państwo pytania, prosimy o kontakt. Wasze zaangażowanie i współpraca mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia dwujęzyczności i wspierania rozwoju językowego dzieci.
Email: [email protected]
Formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/projektjezyk
Powyższy artykuł ma charakter tekstu sponsorowany i redakcja „Polish Express” nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Teksty tygodnia

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Przeczytaj także