“To było za łatwe”. Uchodźca przeszedł przez 5 kontroli z fałszywym paszportem

18-letni Bashar Habib – syryjski imigrant, prześlizgnął się przez pięć kontroli paszportowych podczas lotu z Aten do Stanstead. Na pokład samolotu linii Ryanair wpuszczono go na podstawie fałszywego paszportu. Dokument rzekomo przekazali mu przedstawiciele skrajnie lewicowego ugrupowania – No Boarders.

Choć Habib różnił się od mężczyzny, którego zdjęcie widniało w otrzymanym przez aktywistów paszporcie, nie miał właściwie żadnych problemów aby dostać się do samolotu. Podróż do Stanstead, gdzie zamierzał ubiegać się o azyl, również przebiegła bez przeszkód. Mężczyzna był tym faktem zaskoczony, o czym opowiedział dziennikarzom po przylocie.

- Advertisement -

“Jestem dobrym człowiekiem. Chcę zostać lekarzem i nieść pomoc ofiarom wojny w Syrii. Ale równie dobrze mogłem być przestępcą lub dżihadystą. Całe szczęście, że to mnie się udało, mam dobre intencje” – komentował swoją podróż.

Niemcy: Neonaziści starli się z imigrantami! To klęska polityki otwartych drzwi?

Organizacja podróży nie była trudna. Habib po prostu kupił w Atenach bilet na lot Ryanairem za 224 euro. Kilka godzin później był już w Stanstead, gdzie urzędnicy odnaleźli jego syryjski dowód tożsamości. Na jego podstawie Habib mógł złożyć wniosek o azyl.

Fakt, że organizacja No Boarders pośredniczyła w tym procederze wywołał burzę. “Narazili na szwank wewnętrzne bezpieczeństwo naszego kraju” – powiedział Charlie Elphicke z Partii Konserwatywnej. “Pojawia się pytanie, ile osób dostaje się do naszego kraju w ten sposób?” – dodał.

GettyImages-57622122
Ilu uchodźców przedostaje się do Anglii dzięki niedokładnym kontrolom?

Z relacji Syryjczyka wynika, że przedstawiciele No Boarders skontaktowali się z nim podczas pobytu w obozie dla uchodźców, niedaleko greckich Tessalonik. Dobę póżniej Habib siedział już na pokładzie samolotu. W paszporcie, który otrzymał, widniały dane 24-letniego Austriaka, Mariusa Brema. Do tej pory nie ustalono, czy mężczyzna jest świadomy kradzieży tożsamości.

Wątpliwości, co do tego, że paszport nie należy do jego prawowitego właściciela, nie miał żaden z pracowników linii lotniczych. “Powiedziałem, że chcę kupić bilet do Anglii. Kobieta wzięła mój paszport i zapytała, czy nazywam się Marius. Potwierdziłem” – opowiada Habib. Jak twierdzi, podczas odprawy jego paszport oglądało jeszcze pięć innych osób. Nikt nie zauważył żadnej różnicy. “W pewnym sensie przypominam osobę ze zdjęcia. Ale on ma długie włosy, a ja krótkie. Poza tym moje oczy są brązowe, a jego – niebieskie” – tłumaczył Syryjczyk.

Obecnie Habib przebywa w hostelu dla uchodźców na północy Anglii, za co jest bardzo wdzięczny. “Życie tu jest niezwykle spokojne” – podsumował.

Nigel Farage: „Theresa May nie ochroni nas przed imigrantami!”

Teksty tygodnia

Ulga podatkowa do likwidacji? Czy to cios w klasę średnią, która odważyła się coś zainwestować?

Czy ulga podatkowa od dywidend zniknie? Czy to naturalna kolej rzeczy? A może pierwszy z wielu obciążeń, które będą nakładane na tych, którzy pracują, zarabiają i próbują coś zaoszczędzić czy odważyli się zainwestować?

Eksperci ostrzegają: program Kraamzorg zagrożony. Tysiące rodzin zostanie bez pomocy

Związki zawodowe lekarzy alarmują, że Kraamzorg – unikalna usługa położnicza, która przyczyniła się do międzynarodowej renomy Holandii w zakresie opieki poporodowej – jest zagrożona. Program zakłada codzienne wizyty wykwalifikowanej opiekunki w domu tuż po porodzie, aby wspierać matkę i dziecko.

Internet pod brytyjskim nadzorem. Czy wolność słowa właśnie się kończy?

Rząd Wielkiej Brytanii podjął zdecydowane działania mające na celu radykalne uregulowanie treści publikowanych w internecie. Na mocy nowej Ustawy o Bezpieczeństwie w Sieci (Online Safety Act) brytyjski regulator rynku komunikacyjnego – Ofcom – uzyskał szerokie uprawnienia do kontrolowania platform internetowych i to nawet tych, które nie są fizycznie obecne w Zjednoczonym Królestwie. 

Polacy wyrzuceni z mieszkania, bo lokal ma trafić na cele socjalne

Regularnie płacili czynsz, ale zostali eksmitowani bez podania przyczyny. Młodzi Polacy mieszkający w południowym Londynie tracą dach nad głową, bo ich mieszkanie ma zostać przekształcone w lokal socjalny. To efekt luki prawnej.

Ruszają ekshumacje szczątków 800 dzieci pochowanych w dawnym szambie

Po latach oczekiwań i licznych apelach rodzin w Irlandii rozpoczną się prace ekshumacyjne na terenie byłego Domu Matki i Dziecka w Tuam, gdzie odkryto szczątki kilkuset dzieci.

Przeczytaj także