Chorzy psychicznie bardziej podatni na terrorysttyczną propagandę

Połowa osób najbardziej podatnych na radykalizację ze strony organizacji terrorystycznych może mieć problemy psychiczne – twierdza przedstawiciele brytyjskiej policji.

Nadinspektor Simon Cole dowodzący oddziałem prewencji antyterrorystycznej stwierdził: “Z naszych obserwacji, popartych doświadczeniem w pracach nad tego typu przypadkami, wynika, że istnieje powiązanie pomiędzy stopniem podatności na radykalizację a kondycją psychiczną”.

- Advertisement -

Nadinspektor zaznaczył, że to czy dana osoba ulegnie terrorystycznej propagandzie zależy również od szeregu innych czynników, jak na przykład: niezadowolenie z sytuacji politycznej panującej w kraju, alienacja, sytuacja społeczno-ekonomiczna oraz stosunek do wyznawanej religii.

Niewolnice seksualne ISIS walczą przeciwko swoim oprawcom

Przedstawiciele służb swoje wnioski popierają badaniami ponad 500 przypadków spraw. Na ich podstawie stwierdzili, że 44 proc. osób zamieszanych w działalność terrorystyczną zostało sklasyfikowanych jako potencjalnie narażonych na psychiczne lub psychologiczne problemy. W przypadku kolejnych 15 proc. również występowały takie podejrzenia, które mogłaby potwierdzić bardziej dogłębna analiza.

Simon Cole potwierdził, że osoby zmagające się z problemami psychicznymi powinny znajdować się pod szczególną opieką: “Musimy wspierać je w podejmowaniu dobrych decyzji, bo ich stan nie zawsze pozwala na rzetelna ocenę sytuacji” – powiedziął dodając, że dalsze badania na ten temat będą prowadzone w Londynie, w rejonie West Midlands i na północnym-zachodzie Anglii.

Teksty tygodnia

Bijatyka w samolocie Ryanaira. Agresywny pasażer zapłaci ponad 20 tys. zł

Do dramatycznych scen doszło w październiku ubiegłego roku na pokładzie samolotu Ryanair lecącego z Krakowa do Paryża. Tuż po starcie jeden z pasażerów pod wpływem alkoholu zaczął zachowywać się agresywnie. Jego zachowanie zmusiło załogę do awaryjnego powrotu na lotnisko.

Najlepsze europejskie miasta na city break dla Polaków

Praga, Rzym, Lizbona czy Wilno? Sprawdź 7 pomysłów na city break w Europie i zainspiruj się na krótki, ale niezapomniany wypad!

Cisza, zaufanie i nożyczki. Polak otwiera wyjątkowy salon fryzjerski w Edynburgu

Polak otworzył w Edynburgu wyjątkowy salon fryzjerski. Bez kolejek i hałasu – z czasem tylko dla Ciebie. HOME4MYHAIR to nowa jakość w Leith.

W Irlandii automatycznie rejestrują ludzi jako potencjalnych dawców organów

17 czerwca w Irlandii weszła w życie istotna zmiana w systemie dawstwa organów. Wprowadzono tzw. system miękkiego sprzeciwu, który powinien zasadniczo zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepów.

Ponad 1000 lekarzy przeciw ustawie o wspomaganym samobójstwie w Wielkiej Brytanii

Grupa ponad tysiąca lekarzy wystosowała apel do brytyjskiego parlamentu. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo.

Przeczytaj także