Czeka nas chaos w Dover? Kiedy wejdą w życie kontrole odcisków palców na granicy?

Kontrowersyjny pomysł UE z pobieraniem odcisków palców na granicy w Dover, wywołał wiele sprzeciwów, szczególnie ze strony przewoźników autokarowych, którzy obawiają się chaosu i znacznych opóźnień na granicy, które i tak obecnie mają już miejsce. Kiedy ruszy nieszczęsny system?

O co chodzi z odciskami na granicy?

Unia Europejska planuje wprowadzenie dodatkowej formy kontroli w ramach nowego systemu wjazdu i wyjazdu tzw. EES, the EU Entry/Exit System. Polegałaby ona na pobraniu czterech skanów odcisków palców i fotografii od osób przybywających spoza UE i porównaniu z bazą danych systemu. Miałoby to zapobiec przedostawaniu się do UE osób z fałszywymi dokumentami i uszczelnić przepływ osób. Zmiana obejmie także Brytyjczyków udających się do UE, jednak wynikające z niej opóźnienia na granicy dotkną wszystkich podróżujących. Teoretycznie tylko przy pierwszym wjeździe danej osoby zbierano by dane, które powinny następnie pozwolić na szybsze ich przetwarzanie przy kolejnych próbach przekraczania granicy. Jednak nie jest pewne, jak będzie działać system automatycznego rozpoznawania twarzy i pojawia się wiele pytań np. o auta z przyciemnianymi szybami, które uniemożliwią rozpoznanie twarzy czy też autokary, a także samochody osobowe, w których podróżują zarówno osoby z paszportem unijnym niepodlegające pod nowy system, jak i osoby spoza UE.

- Advertisement -

Kiedy wejdzie system sprawdzania odcisków palców w Dover?

Program miał ruszyć w listopadzie tego roku, jednak najprawdopodobniej Unia Europejska opóźni wprowadzenie planowanej kontroli odcisków palców w Dover z powodu obaw, że wywoła ona "pandemonium", gdy ludzie będą próbowali dotrzeć na przyszłoroczną Olimpiadę w Paryżu.

Oczekuje się, że urzędnicy UE przedyskutują plany w czerwcu, przy czym każde opóźnienie wprowadzenia systemu, będzie na pewno przyjmowane z ulgą przez pasażerów i operatorów autokarów, którzy już i tak doświadczyli opóźnień sięgających do 14 godzin w Wielkanoc, próbując dotrzeć do Calais.

Jakie są obawy związane z nowym systemem?

Istnieją obawy, że kontrole w Dover, Eurotunelu w Folkestone i terminalu Eurostar w Londynie doprowadzą do wielogodzinnych opóźnień. Szczególnie w przyszłym roku, gdy ludzie będą podróżować do i z Paryża na Igrzyska Olimpijskie. Dodatkowo od czasu pandemii, znacznie wzrósł ruch autokarowy i samochodowy, który i tak podlega dłuższej kontroli niż przed Brexitem, co pogorszyło płynność ruchu na granicy. Kiedy UK było częścią Unii kontrole paszportów dla kierowców, pasażerów i grup wycieczek autokarowych – takich jak dzieci na wycieczkach szkolnych – były bardzo szybkie. Obecnie na granicy sprawdza się, czy pasażerowie nie przekraczają 90-dniowego limitu nałożonego na brytyjskich podróżnych wjeżdżających do UE i strefy Schengen. W czasie świąt wielkanocnych odprawa niektórych autokarów trwała nawet godzinę, co spowodowało olbrzymie korki. Dodatkowo w Eurotunnelu lub Dover nie ma miejsca na rozbudowę, aby stworzyć strefy pierwszej rejestracji, więc nie wiadomo, jak miałaby ona przebiegać. Szefowie Dover są zdania, że pasażerowie bez paszportu UE mogą potrzebować nawet 10 minut na sprawdzenie jednego pojazdu, w porównaniu z obecną średnią 90-sekundową.

Jak ma wyglądać kontrola?

Z tego co wiadomo, za każdym razem, gdy Brytyjczycy lub osoby pochodzące spoza UE, będą próbowali przekroczyć granicę kontynentu, podróżni będą musieli pokazać obraz twarzy i dostarczyć cztery odciski palców. Dane osobowe, w tym imię, nazwisko, data urodzenia, narodowość, płeć, dokumenty podróży i trzyliterowy kod kraju też będą wymagane, a tylko dzieci poniżej 12. roku życia będą zwolnione z tego obowiązku.

Gdzie będą odbywały się nowe kontrole?

Nowe przepisy będą miały zastosowanie w portach, na lotniskach i w innych punktach kontroli granicznej dla podróżnych wjeżdżających spoza UE. W Dover, Eurotunnelu i Eurostarze w wyniku zmian prawdopodobnie pojawią się największe kolejki.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Polskie filmy znikają z platformy Netflix. Jakie jeszcze produkcje zostaną w maju usunięte z wideoteki?

Pijana gwiazda TikToka obrażała polskiego policjanta na parkingu przed Asdą

Wysokość czynszu w UK – ceny za wynajem zarówno w Londynie, jak i w innych częściach kraju nadal rosną

Teksty tygodnia

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Tytoń na czarnym rynku. Holandia zalana przemycanymi papierosami

Dym tytoniowy to jedna z najbardziej niebezpiecznych substancji, z...

UK vs. AI – dlaczego anglojęzyczne kraje obawiają się sztucznej inteligencji?

Ciekawe badania wykazały, że mieszkańcy krajów anglojęzycznych, w tym również UK są niezwykle nieufni w stosunku do sztucznej inteligencji. Skąd wynika ta tendencja i jakie ma podłoże społeczne?

Zamieszki w Irlandii Północnej po tym, jak dwóch 14-latków zostało oskarżonych o próbę gwałtu na Polce

W dzielnicy Harryville w Ballymenie (hrabstwo Antrim) zebrało się blisko 2500 osób po wydarzeniach z ostatniej soboty. Dwóch 14-latków stanęło przed sądem, oskarżonych o napaść seksualną na polską nastolatkę przy Clonavon Terrace.

Mieszkania socjalne w UK. Czy będzie ich więcej?

Ilość lokali socjalnych rośnie nieproporcjonalnie do potrzeb. Mieszkańcy UK czekają wiele lat na mieszkanie lub dostają lokale w miejscach daleko położonych np. od pracy.

Przeczytaj także