Największe kontrowersje i skandale wokół Elona Muska

Elon Musk, jako jedna z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych postaci współczesnego świata biznesu i technologii. wielokrotnie budził skrajne emocje. Geniusz biznesu czy bezmyślny miliarder ze skłonnościami do wpadek i robienia zamieszania? Największe kontrowersje wokół Elona Muska.

Elon Musk od lat budzi kontrowersje, które w ostatnich miesiącach nabrały na sile. Balansuje wręcz między statusem geniusza i wizjonera a kontrowersyjnym ekscentrykiem, który podejmuje bezmyślne decyzje i nie wie co robi. Musk często wchodzi w kłopoty, ale zawsze jakoś z nich wychodzi. Jego historia to ciągły rollercoaster sukcesów i skandali.

Ostatnie skandale z udziałem Muska

Musk wywołał oburzenie po publicznym wsparciu dla niemieckiej skrajnie prawicowej partii AfD i sugerowaniu, że Niemcy powinny ograniczyć pomoc dla uchodźców. Ponadto po wygranej Trumpa, wykonał gest przypominający nazistowskie pozdrowienie, co wywołało oburzenie w Niemczech i na całym świecie. Sam Musk nie zamierzał w żaden sposób przepraszać czy wyjaśniać swojego gestu. Po tym incydencie sprzedaż Tesli gwałtownie spadła, podobnie jak akcje firmy. Wcześniej Musk krytykował bengalskie napisy w metrze na Whitechappell w Londynie.

Twitter (X) i wolność słowa

Musk kupił Twittera za 44 miliardy dolarów w 2022 roku i zmienił jego nazwę na X. Zadeklarował, że będzie walczył o absolutną wolność słowa na tym portalu. Jednak jego działania doprowadziły do przywrócenia zbanowanych kont, w tym radykalnych grup i teorii spiskowych. Co więcej zmniejszenie moderacji treści spowodowało zalew dezinformacji i fake newsów.

Skandale pracownicze i oskarżenia o mobbing

Byli i obecni pracownicy Tesli oraz SpaceX oskarżali Muska o toksyczne środowisko pracy, mobbing i złe traktowanie personelu. Musk miał osobiście zwalniać ludzi za „złe nastawienie” oraz publicznie krytykować pracowników na Twitterze. Zwolnienia odbywały się bez uprzedzenia i poprzez sms albo czat. W 2021 roku wyszło na jaw, że w fabryce Tesli w Kalifornii miało miejsce systemowe molestowanie i rasizm, a firma musiała zapłacić wielomilionowe odszkodowania.

Skandale w życiu rodzinnym

Musk posiada co najmniej 14 dzieci z różnymi kobietami. Jego dzieci mają karkołomnie brzmiące imiona. Posiada dzieci z piosenkarką Grimes i dyrektor SpaceX Shivon Zilis. Wywołało to  wywołało spekulacje na temat jego podejścia do rodziny i związków. Niedawno, bo w lutym 2025 roku Ashley St. Clair, popularna 26-letnia influencerka, opublikowała wpis, że we wrześniu 2024 r. urodziło jej się dziecko, którego ojcem jest Elon Musk. Wywołało to niemałe zamieszanie, bowiem również w 2024 roku Elonowi urodziło się dziecko także ze związku z Zilis.

W 2022 roku wyszło na jaw, że Musk miał rzekomo molestować stewardesę SpaceX i zapłacić jej 250 000 dolarów za milczenie. Musk otwarcie promuje poliamorię i transhumanizm, co budzi mieszane reakcje społeczne.

Autopilot Tesli niesprawdzoną technologią

Działanie autopilota Tesli wielokrotnie miało doprowadzić do wypadków, w tym wypadków śmiertelnych. Rząd USA prowadzi dochodzenia w sprawie bezpieczeństwa tej technologii. Musk twierdził, że „Tesla już wkrótce będzie w pełni autonomiczna”, ale rzeczywistość pokazała, że system nadal ma liczne błędy. Były przypadki, w których Tesle niespodziewanie przyspieszały i uderzały w obiekty, a także sytuacje, gdy autopilot nie rozpoznawał przeszkód na drodze.

Starlink i wojna w Ukrainie

Musk udostępnił Ukrainie Starlink (satelitarny internet SpaceX), ale potem groził odcięciem usług z powodu kosztów. Pojawiły się doniesienia, że Musk zablokował Starlink w pobliżu Krymu, uniemożliwiając ukraińską operację wojskową przeciwko Rosji.

W wywiadach sugerował, że Ukraina powinna oddać Krym Rosji, co wywołało ogromne oburzenie.

Neuralink i etyka badań na zwierzętach

Neuralink, firma Muska zajmująca się interfejsami mózg-komputer, została oskarżona o nieetyczne testy na zwierzętach, w których zginęły setki małp i innych zwierząt.

Część naukowców twierdzi, że Musk przyspiesza testy kosztem dobrostanu zwierząt, aby szybciej wprowadzić technologię na rynek.

Teksty tygodnia

Dzień Króla w Holandii – jak obchodzi się Koningsdag?

To jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze święto państwowe w Holandii. Jaka jest jego historia? Z jakimi tradycjami się wiąże?

Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Na jakie istotne kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii? Jakie są rodzaje umów?

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Czy Polska staje się nowym rajem dla Niemców? Trend migracyjny rośnie!

Spadające poczucie bezpieczeństwa, kryzys gospodarczy i rosnące koszty życia sprawiają, że Niemcy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce do życia i pracy. Co ich przyciąga?

Przeczytaj także