Uważaj na wirtualnych przyjaciół – to mogą być urzędnicy!

Szkoccy urzędnicy używają fałszywych kont na facebooku do szpiegowania mieszkańców – mimo, że brzmi to jak teoria spiskowa, takie zachowania lokalnych władz są na porządku dziennym.

Rada East Lothian zarezerwowała sobie prawo do monitorowania aktywności obywateli na portalach społecznościowych, opisując tego typu aktywność w dokumencie zatytułowanym: “Nadzór za pośrednictwem mediów społecznościowych”. Na dziewięciu stronach trudno jednak doszukać się szczegółów: nie jest jasnym, w jakich okolicznościach szpiegostwo będzie uzasadnione, oraz czy pretekstem do niego ma być popełnienie przestępstwa.

- Advertisement -

Jak twierdzi Daniel Nesbitt, przewodniczący organizacji “Big Brother Watch”, radni powinni dokładnie określić kiedy monitorowanie internetowej aktywności osób prywatnych jest uzasadnione. “Władze od dawna były krytykowane za niedopełnianie formalności w związku z technikami nadzoru stosowanymi względem obywateli. Dziewięć stron nie rozwiązuje problemu” – komentował Nesbitt.

Ścisła kontrola internetu na Wyspach znowu przełożona

O tym, że nowe regulacje są “bardziej niż podejrzane” przekonuje również Jason Rose, który w zeszłorocznych wyborach kandydował do rady z ramienia Zielonych: “Nie wiem, jak nasi przedstawiciele mogli zaaprobować takie rozwiązania. To mówi wiele o poczynaniach radnych, którzy nie są w stanie normalnie komunikować się z mieszkańcami” – mówił Rose.

Po tym, jak w okolicy zawrzało, przedstawiciele rady zaznaczyli, że choć “istnieje niewielkie prawdopodobieństwo stosowania nowych mocy prawnych”, musieli się na taką ewentualność zabezpieczyć.

“Mimo że przedstawiciele rady East Lothian do tej pory nigdy nie używali fałszywych profili w mediach społecznościowych w celu prowadzenia dochodzeń, i istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek do tego dojdzie, to jednak obowiązujące przepisy muszą mieć zastosowanie na wypadek każdej sytuacji” – tłumaczyła rzecznik.

Teksty tygodnia

Wizz Air uruchamia bardzo tanie loty. Dolecisz do miasta, gdzie kupisz jedno z najtańszych piw w Europie.

Już tej jesieni Wizz Air otwiera nową, atrakcyjną trasę. Linie poinformowały, że rozpoczną bezpośrednie loty z Birmingham do Sybina – jednego z najpiękniejszych regionów Europy. Połączenie będzie realizowane dwa razy w tygodniu, co daje turystom świetną okazję, by odkryć uroki Rumunii.

Śmiertelne tabletki w obiegu. Londyńskie kluby biją na alarm

Londyńskie kluby ostrzegają swoich gości przed wyjątkowo niebezpiecznymi tabletkami sprzedawanymi jako ecstasy. Ostrzeżenie pojawiło się po dwóch śmiertelnych przypadkach, do których doszło niedawno w dzielnicy Ealing. Ofiarami byli 28-letni mężczyzna i 20-letnia kobieta.

Bezrobocie w UK wzrosło do najwyższego poziomu od czterech lat

Sytuacja na rynku pracy staje się coraz trudniejsza, a bezrobocie w UK jest najwyższe od czterech lat.

Spanie pod gołym niebem przestanie być przestępstwem

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zakończyć obowiązywanie jednej z najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych ustaw, tzw. Vagrancy Act z 1824 roku. Zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi nocowanie na ulicy czy żebranie nie będą już traktowane jako przestępstwa w Anglii i Walii.

Nie będzie kontroli granicznych przy imporcie warzyw i owoców z UE

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan zniesienia granicznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych dla owoców i warzyw sprowadzanych z Unii Europejskiej. To efekt nowego porozumienia upraszczającego handel rolno-spożywczy po Brexicie.

Przeczytaj także