piątek, 20 września, 2024

Ponad 140 000 imigrantów z UE mogło otrzymać zasiłki, które im nie przysługują, przez błąd Home Office

Niezależny organ monitorujący (IMA), który jest zaniepokojony błędem Home Office i wpływem, jaki może on mieć na osoby, których dotyczy. Okazuje się, że ponad 140 000 imigrantów z UE mogło otrzymać zasiłki, do których nie miało prawa i od decyzji rządu zależy, czy osoby te będą zobligowane do zwrotu pieniędzy.

Brytyjski rząd może zdecydować się na zażądanie zwrotu milionów funtów od obywateli UE lub może zrezygnować ze ścigania osób, które niesłusznie otrzymały świadczenia i nie mieszkają już w kraju – podaje „The Guardian”. Okazało się, że ponad 140 000 obywateli UE w Wielkiej Brytanii mogło otrzymać świadczenia, do których nie byli uprawnieni z powodu błędu popełnionego przez Home Office.

Błędnie wypłacone zasiłki imigrantom z UE

Independent Monitoring AuthorityIMA, organ statutowy odpowiedzialny za ochronę praw obywateli UE po Brexicie, wyraził zaniepokojenie zaistniałą sytuacją i jej wpływem na osoby, których dotyczy błąd popełniony przez Home Office.

Organ podał, że został poinformowany o problemie w zeszłym tygodniu i teraz napisał do Home Office, aby „zapytać o wyjaśnienie, jakie kroki zostały już podjęte, aby zaradzić zaistniałej sytuacji i jakie dalsze kroki zostaną podjęte”.

Błąd wyszedł na jaw po tym, jak Home Office przeprowadziło aktualizację rejestru osób UK Visa and Immigration (UKVI), którym odmówiono statusu osoby osiedlonej.

Osoby, których decyzje dotyczące pre-settled status lub settled status były w toku, otrzymały „zaświadczenie o złożeniu wniosku”, aby umożliwić im korzystanie z praw gwarantowanych umową o wystąpieniu między UE a Wielką Brytanią, podczas gdy ich sprawa była badana. Prawa te obejmowały między innymi dostęp do zasiłków.

Błąd Home Office

Dopiero po pewnym czasie Home Office odkryło, że aż 141 000 osób nadal posiada „zaświadczenie o złożeniu wniosku” zamiast statusu „odrzucenia” wniosku – poinformowało IMA. Oznaczało to, że osoby te nadal miały dostęp do świadczeń, mimo że już odmówiono im prawa pobytu w Wielkiej Brytanii.

„Stały dostęp do zaświadczenia o złożeniu wniosku oznaczał, że prawa osób fizycznych wynikające z umowy o wystąpieniu były chronione do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia jakiejkolwiek kontroli administracyjnej lub odwołania, ale oznacza również, że po wyczerpaniu prawa do odwołania potencjalnie 141 000 osób nadal korzystało z praw, które im przysługiwały, a nie było uprawnionych do otrzymywania świadczeń” – podało Independent Monitoring Authority w oświadczeniu.

Kto otrzymał bezprawnie zasiłki?

Home Office potwierdziło, że błędne wypłacenie zasiłków „dotyczy tylko osób, które otrzymały decyzję odmowną dotyczącą statusu zasiedlenia w okresie od 27 czerwca 2021 roku do 19 kwietnia 2022 roku” – podało Independent Monitoring Authority.

Osoby, którym przyznano pre-settled status lub settled status, nadal mają prawo do świadczeń i nie muszą podejmować żadnych działań w związku z błędem Home Office, gdyż ich on nie dotyczy – dodała organizacja. Organizacja wyjaśnia ponadto, że obywatele UE, którzy niesłusznie skorzystali z zasiłków w wyniku błędu Home Office, mogą być zobowiązani do zwrotu otrzymanych pieniędzy, chociaż decyzja w tej sprawie zostanie wkrótce ogłoszona przez Home Office.

Rzecznik Home Office powiedział, że status cyfrowy online dla niektórych wnioskodawców z systemu rozliczeń UE, którym odmówiono statusu, został już zaktualizowany.

Pieniądze wypłacone przez pomyłkę

Nie ujawniono, ile pieniędzy mogło zostać wypłaconych przez pomyłkę Home Office. Jak powiedział rzecznik ministerstwa:

– Współpracujemy z rządem oraz z UE i państwami członkowskimi, aby zrozumieć wszelkie dalsze implikacje i zapewnić szybkie i pragmatyczne zarządzanie sytuacją.

Według najnowszych danych kwartalnych Home Office 5,36 milionów dorosłych obywateli UE ma pre-settled status lub settled status, a także 1,15 milionów dzieci i 171 000 osób w wieku powyżej 65 lat, co daje łączną liczbę 6,67 milionów. Z danych ministerstwa wynika, że 375 000 wniosków o status zasiedlenia zostało odrzuconych, wycofanych lub unieważnionych.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Promocja biletów w Ryanairze, także do Polski za niecałe 14 funtów

Ranking piw 2022. Oto najbardziej cenione piwa na świecie

Dzielenie konta Netflix jest od teraz oficjalnie traktowane jak przestępstwo

Pasażerowie Ryanaira zostali zamknięci w korytarzu na London Stansted i spóźnili się na samolot

Nowy pociąg sypialny zabierze pasażerów z Londynu do Berlina w mniej niż 16 godzin

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Weekend w UK upłynie pod znakiem załamania pogody

W weekend pogoda w UK znacząco się zmieni. Mieszkańcy Anglii i Walii muszą się spodziewać burz i silnych opadów deszczu

PILNE: Atak nożownika, który miał krzyczeć „Allahu Akbar” – jedna osoba nie żyje

Uzbrojony w długie noże napastnik rzucił się na przypadkowych przechodniów w okolicy zabytkowego mostu Erazma. Jak utrzymują świadkowie tych wydarzeń, napastnik miał krzyczeć "Allahu Akbar".

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?