piątek, 20 września, 2024

Dziś zastrajkuje pół miliona ludzie w UK – jakie akcje protestacyjne czekają nas w lutym 2023?

1 lutego 2023 roku w Wielką Brytanią uderzy kolejna fala strajków. Właśnie dziś będziemy mieli do czynienia z największą kumulacją akcji protestacyjnych. Nie odbędą się lekcje w tysiącach szkół, będziemy mieli do czynienia z zakłóceniami w kursowaniu pociągów i autobusów, pojawią się problemy w załatwianiu spraw urzędowym choćby w DVLA czy DWP.

W środę 1 lutego 2023 od pracy odejdzie aż pół miliona pracowników. Skoordynowana seria strajków zarządzonych przez poszczególne związki zawodowe obejmuje nauczycieli, urzędników służby cywilnej, personel Straży Granicznej, maszynistów, kierowców autobusów, a także osoby zatrudnione na uniwersytetach. Brytyjski rząd zapowiedział „znaczące zakłócenia”. Niestety, jak wskazują władze związków zawodowych, nie udało się wypracować porozumienia z władzami UK. Nic również nie wskazuje na to, aby negocjacje miały się szybko zakończyć, bo strona pracownicza zaznacza, iż mamy do czynienia nie tylko z brakiem postępów, ale wręcz z cofaniem się.

Ministrowie zostali oskarżeni o „oszukiwanie opinii publicznej” i zamrożenie wszelkich posunięć w kierunku porozumienia z pracownikami NHS i związkami kolejowymi. Co więcej, jak podaje „Guardian”, powołując się na swoje źródła w rządzie, optymizm co do zakończenia sporu w tej kwestii znacząco osłabł. 

Kto będzie strajkował 1 lutego 2023?

Urzędnicy służby cywilnej

Około 100 000 urzędników służby cywilnej w 124 departamentach rządowych i innych organach strajkuje w sporze o płace i warunki.

Pracownicy Departamentu Pracy i Emerytur (DWP), Agencji Licencjonowania Kierowców i Pojazdów (DVLA) oraz Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) są wśród tych, którzy biorą udział.

Nauczyciele

W Anglii i Walii nauczyciele będący członkami National Education Union (NEU) będą strajkować. Powód? Niskie płace. NEU jest największym związkiem zawodowym w sektorze edukacyjnym w Wielkiej Brytanii i oczekuje się, że zakłócenia w szkołach będą powszechne.

W Szkocji nauczyciele, którzy są członkami Educational Institute of Scotland (EIS) w Clackmannanshire i Aberdeen, strajkują w ramach trwającego sporu, który dotyczy również wynagrodzeń.

Maszyniści 

Strajkują maszyniści zrzeszeni w związku Aslef. Dotyczy to większości firm kolejowych w całej Anglii. Oczekuje się również zakłóceń na niektórych połączeniach między Anglią a Szkocją oraz między Anglią a Walią.

Personel uniwersytecki

Tysiące pracowników 150 uniwersytetów w całej Wielkiej Brytanii podejmuje akcje protestacyjne. Zaangażowani w ten protest są pracownicy akademiccy i osoby pełniące inne funkcje zawodowe, w tym administratorzy, bibliotekarze i technicy. Akademicy będą protestować również 9 i 10 lutego oraz 14 i 15. 

Kierowcy autobusów

Kierowcy autobusów zatrudnieni przez firmę Abellio w Londynie podejmują akcję protestacyjną. Trasy, których to dotyczy, znajdują się głównie w południowym i zachodnim Londynie

Jakie strajki czekają nas jeszcze w tym miesiącu?

Luty to nie tylko dzień dzisiejszy, ale także kolejne 27 dni i możemy spodziewać się dalszych protestów w dalszych dniach. Kierowcy autobusów będą protestować 2 i 3 lutego, maszyniści — tylko 3 lutego, szkoccy nauczyciele – 2 i 3 lutego. Z kolei za tydzień, 6 lutego rozpoczną się protesty w służbie zdrowia. Obejmą one:

Pielęgniarki

Członkowie Royal College of Nursing (RCN) podejmują akcję protestacyjną dotyczącą wynagrodzenia. Ich działania nie obejmą jednak wszystkich. Oczekuje się, że swoje obowiązki pełnić będą wszystkie pielęgniarki na oddziale intensywnej opieki i w przypadkach związanych z ratowaniem życia. Strajk potrwa także 7 lutego.

Ratowników medycznych

Personel pogotowia w związku GMB strajkuje w siedmiu z 10 trustów w Walii i Anglii, podczas gdy pracownicy Unite strajkują w czterech angielskich służbach i całej Walii. Strajk dotyczy tylko sytuacji niezagrażających życiu, a ludziom zaleca się skorzystanie z usługi 999 w nagłych wypadkach. Lokalnie

Później, 7 lutego 2023 zastrajkują: 

Fizjoterapeuci w Walii

Fizjoterapeuci NHS we wszystkich walijskich radach ds. zdrowia strajkują. To pierwszy raz, kiedy dochodzi do takiej sytuacji w Walii. Powodem jest wynagrodzenie. Podobny strajk będzie miał miejsce również 9 lutego, ale wówczas od pracy odejdą pracownicy fizjoterapii NHS w całej Anglii. Związek Chartered Society of Physiotherapy twierdzi, że zaangażowanych jest 4200 członków

Położne w Walii

Członkowie Royal College of Midwives (RCM) w Walii strajkują od 08:00 do 16:00 GMT. Według RCM nie ma to wpływu na usługi dla kobiet rodzących lub wymagających opieki w nagłych wypadkach.

UWAG! Powyższe opracowanie nie zawiera WSZYSTKICH strajków, które będą miały miejsce w pierwszej połowie lutego 2022. Wybraliśmy te, które mają największych zasięg i największe konsekwencje. 

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak wypadają Bank Holidays w 2023 roku? Dni wolnych od pracy będzie więcej

Dzielenie konta Netflix jest od teraz oficjalnie traktowane jak przestępstwo

Ranking piw 2022. Oto najbardziej cenione piwa na świecie

Popularność księcia Harry’ego drastycznie spada po jego książce „Spare”

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?