piątek, 20 września, 2024

„Lotniska w UK są jak covidowa Szalka Petriego”. Pasażerowie skarżą się, że muszą stać w kolejce z podróżnymi z krajów z czerwonej listy

Fot. Getty

Podróżni, którzy wracają do UK i czekają w długich kolejkach na możliwość opuszczenia lotniska, skarżą się, że hale przylotów stanowią obecnie prawdziwe „covidowe Szalki Petriego”. Wszystko to dlatego, że podróżni z krajów z zielonej i pomarańczowej listy mieszają się z osobami, które podróżują z krajów z czerwonej listy. 

„Właśnie wylądowałem na Heathrow po podróży służbowej do Wiednia (…) I ze względu na sposób, w jaki ustawiono nas w kolejce [na lotnisku], nie mogę przestać myśleć, że jesteśmy wszyscy czymś w rodzaju Szalki Petriego dla kolejnych mutacji Covid. Z pewnością można by to nieco ulepszyć” – napisał dziś na Twitterze Brytyjczyk, który miał wątpliwą przyjemność znaleźć się rano na największym lotnisku Wielkiej Brytanii. A wtórował mu inny Brytyjczyk, który przyleciał dziś do Londynu z Nowego Jorku: „Powiedziano mi, aby dołączyć do przynajmniej godzinnej kolejki, a także, że szybkie przepuszczanie rodzin z małymi dziećmi zostało wstrzymane. Gdy zostaliśmy poproszeni o udanie się w inne miejsce i posiedzenie tam, żeby tylko jeden z rodziców stał w kolejce, to zostaliśmy posadzeni obok rodziny, która właśnie przybyła z kraju z czerwonej listy”. 

 

 

Kolejki na lotnisku Heathrow

Dziś z samego rana obsadzonych było mniej niż 10 z 35 biurek Straży Granicznej, ale władze Heathrow wytłumaczyły to opóźnieniami, do jakich doszło na skutek przeprowadzania przez funkcjonariuszy kontroli zdrowotnych u pasażerów i kontroli w zakresie spełniania przez nich wymogów związanych z wjazdem do Wielkiej Brytanii. Rzecznik lotniska poinformował jednak, że Służba Graniczna została ponownie uczulona na to, by rozdzielać od siebie pasażerów podróżujących z krajów z czerwonej listy od tych przybywających do UK z krajów z list zielonej i pomarańczowej. Bo przypomnijmy, że osoby z niebezpiecznych, „czerwonych” państw muszą, z uwagi na ryzyko, jakie stwarzają dla społeczeństwa UK, spędzić 11 kolejnych nocy po przyjeździe w specjalnie wyznaczonym do tego hotelu, na własny koszt £1750. 

 

 

 

Ostrą krytykę tego, co działo się dziś na lotniskach Heathrow i Gatwick, przypuściła też Baronessa McGregor-Smith, która przewodniczy stowarzyszeniu Airport Operators Association. – Na stanowiskach pracy dla Border Force brakowało personelu z powodu decyzji rządu i to doprowadziło do nawet 6-godzinnych kolejek na lotniskach. Downing Street niewłaściwe zarządza granicą i nie zdigitalizowało kontroli dokumentów covidowych w celu przyspieszenia podróży – zaznaczyła McGregor-Smith. 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?