piątek, 20 września, 2024

Polacy z UK bardziej przypominają Brytyjczyków niż rodaków mieszkających w ojczyźnie? Zobacz, jak odnajdujemy się na emigracji

Fot. Getty

Czy mieszkając latami w Wielkiej Brytanii stajemy się bezwiednie bardziej podobni do Brytyjczyków, a oddalamy się od typowo polskiego stylu bycia? Jak bogate jest nasze życie społeczne w porównaniu do Brytyjczyków i Polaków, którzy mieszkają "u siebie", w ojczyźnie? Zobacz wyniki badania Oxford University pokazującego, jak odnajdujemy się na emigracji w UK.

Polska badaczka dr Ewa Jarosz oraz dr Alexi Gugushivili, w ramach współpracy z Oxford University przeprowadzili badanie obejmujące trzy grupy ludzi: Polaków mieszkających w UK, Polaków mieszkających w Polsce oraz Brytyjczyków mieszkających w UK. Celem badania było m.in. sprawdzenie, jak silnie polscy imigranci adaptują się do życia w Wielkiej Brytanii, a jak bardzo oddalają się od przyzwyczajeń, które przywieźli ze sobą na Wyspy. W badaniu wzięto pod uwagę przede wszystkim dwa czynniki: zachowania w życiu codziennym oraz życie społeczne.

Polacy z UK bardziej przypominają Brytyjczyków pod względem zachowania i codziennych zwyczajów

Badanie pokazało, że Polacy, którzy żyją na emigracji w UK, po pewnym czasie zaczynają upodabniać się do Brytyjczyków pod względem zwyczajów i zachowania w życiu codziennym. „W porównaniu z Polakami mieszkającymi w Polsce migranci spędzają więcej czasu na zakupach i dojazdach, a mniej – na jedzeniu i czynnościach z nim związanych, w czym nie różnią się statystycznie od Brytyjczyków” – powiedziała dr Jarosz w rozmowie z PAP.

ZOBACZ WIDEO:

 

Polacy w UK poświęcają mniej czasu na życie społeczne, niż Polacy w Polsce i Brytyjczycy w UK

W kwestii życia towarzyskiego czy ogólniej społecznego, badanie pokazało, że Polacy, którzy wyemigrowali na Wyspy mniej czasu poświęcają na rozwijanie relacji międzyludzkich, niż rodacy mieszkający w ojczyźnie, a także niż Brytyjczycy mieszkający w UK. „Integracja polskich migrantów w brytyjskim społeczeństwie ma ograniczony zakres – wyjaśniła dr Jarosz, wskazując przy tym na „niezadowalające życie towarzyskie w połączeniu ze stosunkowo rzadszym uczestnictwem w życiu lokalnej społeczności oraz niską aktywnością w ramach wspólnoty wyznaniowej”.

Badaczka zwróciła przy tym uwagę, że ubogie życie społeczne polskich imigrantów dotyczy zarówno uczestnictwa w życiu towarzyskim na Wyspach, jak i kontaktów z Polakami mieszkającymi w Polsce – w tym kontaktów za pośrednictwem internetu.

 

Jaka jest przyczyna niesatysfakcjonującego życia społecznego Polaków w UK?

Naukowcy nie określili jednej przyczyny takiego stanu rzeczy – wskazują raczej, że problem ten jest dość mocno złożony i obejmuje wiele aspektów, takich jak na przykład poziom znajomości języka angielskiego, wiek czy też długość czasu spędzonego na emigracji.

Czy Polacy wracają do PL z powodu niesatysfakcjonującego życia społecznego na Wyspach?

W badaniu próbowano sprawdzić również, czy zachodzi związek między chęcią powrotu do Polski a poziomem życia społecznego. Zdaniem badaczy, odpowiedź na to pytanie również jest złożona i zależy przede wszystkim od tego, w jakim celu dany emigrant wyjechał do UK oraz tego, jak długo przebywa na obczyźnie i co jest dla niego aktualnie ważne w życiu: „Jeśli nawet na początku jest to głównie rynek pracy, to później może być tak, że atrybuty miejsca (włącznie z kapitałem społecznym) stają się ważniejsze. Wtedy zagadnienia, o których piszemy mogą mieć znaczący wpływ na decyzję o zmianie kraju zamieszkania” – wyjaśniła dr Jarosz w rozmowie z PAP.

ZOBACZ WIDEO:

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?