piątek, 20 września, 2024

Ubezpieczenie na czas określony vs ubezpieczenie na całe życie – które należy wybrać?

Ubezpieczenie na życie w UK jest produktem wszechstronnym. Jest dostępnych kilka jego rodzajów i dostępnych opcji, z których każda oferuje różne poziomy i typy zabezpieczeń, w różnej skali czasowej. Jeśli zdecydujemy się zakupić ubezpieczenie na życie, spotkamy się z wyborem pomiędzy polisą terminową (Term assurance), a polisą zawieraną na całe życie (Whole of Life). Oba rodzaje kontraktów mają swoje zalety i mogą być wykorzystane do osiągnięcia różnych celów finansowych.

Polisy terminowe

Jest to najprostsza i najtańsza forma ubezpieczenia na życie w Anglii. Zapewnia ochronę przed zdarzeniem, które może mieć miejsce w określonym przedziale czasowym. Wybieramy kwotę, na którą chcemy się ubezpieczyć i liczbę lat, przez które chcemy być chronieni. Zwykle zawierane są polisy na 10, 15, 20 lat w zależności od indywidualnych okoliczności. Wiele osób decyduje się na termin do swojego wieku emerytalnego lub na okres spłaty kredytu. Jeśli mielibyśmy umrzeć w tym przedziale czasowym, odszkodowanie zostanie wypłacone naszym najbliższym. Jeśli dożyjemy terminu końcowego, polisa zostanie zamknięta bez wypłaty odszkodowania. Wtedy też nie otrzymujemy zwrotu opłaconych składek.

Ubezpieczenie terminowe, może zapewnić wypłatę odszkodowania na stałym i określonym z góry poziomie, co oznacza, że wysokość składek i kwota ubezpieczenia jest taka sama przez cały okres obowiązywania polisy. Alternatywnie można wybrać opcję zmniejszania lub zwiększania się zabezpieczenia wraz z upływem czasu. Opcja malejącej sumy ubezpieczenia jest często wybierana w celu zabezpieczenia spłaty hipoteki (Mortgage Protection). Z roku na rok nasz mortgage jest spłacany, a zadłużenie jest coraz mniejsze, a więc i kwota odszkodowania maleje odpowiednio.

Ubezpieczenia na Życie w UK
Life Insurance >>> Kliknij TUTAJ >>>

Polisy Whole of Life

Ten rodzaj polisy różni się od opisanej powyżej tym, że wypłata nieopodatkowanego odszkodowania jest gwarantowana, bez względu na to kiedy nastąpi zgon, pod warunkiem, że regularnie opłacamy składki. Wysokość miesięcznych składek jest zwykle dużo wyższa przy tym rodzaju ubezpieczenia, ze względu na to, że wypłata odszkodowania jest nieunikniona – każdy z nas niestety kiedyś umrze. Ubezpieczenie na całe życie może być wykorzystane, gdy chcemy zostawić pieniądze spadkobiercom, może też stanowić zabezpieczenie kosztów pogrzebu lub zapewnić środki na pokrycie podatków od spadku. Jeśli zdecydujemy się ustanowić powiernictwo na polisie, czyli wpisać ją w tzw. Trust, odszkodowanie nie powiększy masy spadkowej po naszej śmierci, tylko zostanie wypłacone bezpośrednio osobom przez nas wskazanym, bez potrzeby dopełniania skomplikowanych formalności. Z niektórymi polisami składki płacimy aż do śmierci z innymi, tylko do określonego wieku, a ochrona ubezpieczeniowa i tak trwa do śmierci.
Polski broker ubezpieczeń w UK
Kliknij TUTAJ >>>

Jeden i drugi rodzaj ubezpieczenia daje nam gwarancje natychmiastowej ochrony, dzięki czemu jesteśmy ubezpieczeni od razu po rozpoczęciu polisy – tym samym, jeśli umrzemy nawet miesiąc po opłaceniu pierwszej i jedynej składki, ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić pełne odszkodowanie.
Warto również zaznaczyć, że mowa tutaj o ‘pełnych’ polisach na życie (Life Insurance), a nie ubezpieczeniach typu Accidental, które zwykle wypłacają odszkodowanie jedynie w przypadku śmierci w skutek wypadku. Statystycznie tylko około 1 na 10 zgonów jest spowodowany wypadkiem, wiec warto do tego typu ubezpieczeń podchodzić z dystansem i ostrożnością.
Sponsor artykułu: 

Dane aktualne na dzień publikacji.
Powyższy materiał ma jedynie charakter informacyjny i nie powinien być traktowany jako
jakakolwiek forma porady prawnej lub finansowej.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?