piątek, 20 września, 2024

Akcja German Death Camps w brytyjskich miastach

Akcja „German Nazi camps” w Anglii polegała na prezentowaniu billboardu w celu protestu przeciwko błędnemu określaniu niemieckich obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej jako „polskich obozów śmierci”.

Skąd się wzięły „Polish death camps”?

„Polish death camps” to określenie, które bardzo często pojawiało się w brytyjskich mediach, kiedy była mowa o obozach koncentracyjnych znajdujących się na ternie Polski.

Określenie będące niejako skrótem myślowym stało się się kłamliwym i krzywdzącym, ponieważ sugeruje, że obozy zagłady zbudowane przez Niemców na okupowanych przez siebie terenach były polskie. To zakłamanie historyczne uderza bezpośrednio w ofiary niemieckiej napaści w czasie II wojny światowej, które stawia je w roli katów. A przecież w czasie drugiej wojny światowej na terenie okupowanej przez Niemców Polski istniało dziesięć dużych obozów koncentracyjnych i zagłady nadzorowanych przez SS. W największym z nich – KL Auschwitz zginęło ponad 1,1 mln Żydów i ok. 140-150 tys. Polaków.

Krzywdzące sformułowania pojawiało się się od wielu lat w mediach Europy Zachodniej oraz USA. Szczególnie przodują takie tytuły jak m.in. Washington Post, NYT. Niepokojące szczególnie było to, że sformułowanie coraz częściej pojawiało się w niemieckich mediach, takich jak Der Spiegel, Bild czy w publicznej telewizji ZDF.

Kto zrobił billboard?

Billboard,  został zaprojektowany przez polską organizację pozarządową. Pomysł na projekt GermanDeathCamps.org zrodził się w 2015 roku. Fundacja Tradycji Miast i Wsi, wspólnie ze społecznością internautów wybrała projekt identyfikacji wizualnej. Projekt przedstawiał zdjęcie bramy obozu Auschwitz-Birkenau z nałożonym konturem wizerunku Adolfa Hitlera. Na billboardzie widniały słowa: „Death camps were Nazi German – ZDF apologise!”

 

German Death Camps
Death Camps were German

Trasa billboardu liczyła około 1,600 kilometrów i obejmowała miasta takie jak Mainz, Wiesbaden, Bonn, Bruksela i Londyn.Billboard odwiedził również inne miasta w Wielkiej Brytanii, w tym Birmingham, Manchester, Southampton. Celem kampanii było zwrócenie uwagi na historyczną prawdę i przeciwdziałanie używaniu przez media zachodnie terminu „polskie obozy koncentracyjne”, co sugerowałoby odpowiedzialność Polski za zbrodnie nazistowskie.

W 2018 roku Polonia z Chicago zorganizowała przejazdy przez USA ciężarówki z banerami „German Death Camps”.

Obie akcje zorganizowano społecznie, bez udziału środków od rządu polskiego.

Karol Tendera wytoczył proces ZDF

Akcja ta była odpowiedzią na wyrok polskiego sądu, który nakazał niemieckiej stacji telewizyjnej ZDF przeprosiny za użycie określenia „polskie obozy śmierci” w materiałach promocyjnych do dokumentu. Zdaniem organizatorów kampanii, ZDF nie zastosowała się do wyroku w sposób zadowalający. ZDF przegrała proces sądowy z Polakiem, byłym więźniem obozu AuschwitzBirkenau – Karolem Tenderą. Wyrok sądu nakazywał przeprosić Tenderę, jednak opublikowane przez stację ZDF przeprosiny nie spełniały wytycznych, m.in. treść przeprosin miała być umieszczona na stronie głównej portalu ZDF.

W odpowiedzi organizatorzy akcji postanowili nagłośnić sprawę przeprosin. Mobilny, podświetlany baner z napisem „Death Camps Were Nazi German. ZDF apologize!” wyruszył z Wrocławia do Wielkiej Brytanii przez Niemcy i Belgię.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?