piątek, 20 września, 2024

Kulinaria: Śródziemnomorskie sposoby na zdrowie

Kiedy przychodzą cieplejsze dni, ostatnią rzeczą o jakiej myślimy, jest gorące jedzenie i w ogóle gotowanie. W takie dni zastanawiam się, co jedzą ludzie, którzy mają tak na co dzień.

Z jednej strony są przyzwyczajeni do pogody, ale też trzeba jeść odpowiednie posiłki. I wtedy pojawia się rozwiązanie – dieta śródziemnomorska. Dieta śródziemnomorska to bogactwo warzyw i ziół. To przede wszystkim zdrowa i smaczna alternatywa dla tłustych i ciężkich potraw.

Dowodem na zdrową dietę jest fakt, że mieszkańcy krajów śródziemnomorskich żyją dłużej i rzadziej zapadają na choroby układu krążenia, nowotwory czy nadciśnienie tętnicze. Aby w naszych warunkach móc również cieszyć się podobnym zdrowiem, nasza dieta nie powinna polegać na okazyjnym spożywaniu włoskich czy hiszpańskich dań. Idealna taktyka to taka, w której dieta staje się naszym sposobem na życie.

Zacząć można od stopniowego wprowadzania nowych elementów do swojego systemu żywienia. Dieta śródziemnomorska to dużo warzyw (również strączkowych) oraz świeżych owoców. Warzywa dodawane są do każdej potrawy, a także podjada się je między posiłkami. Sałatki, surówki cieszą aromatem i barwami.

Są lekkie, smaczne i pożywne, a jednocześnie zdrowe. Owoce powinno się jadać na koniec posiłku, w formie deseru, jest to stały nawyk w krajach śródziemnomorskich. To zdecydowanie lepsze niż słodycze – a przynajmniej gdy są upały.
Ważnym elementem są produkty zbożowe. Dodają one energii i pozostawiają uczucie sytości.

Dostarczają błonnik, a także witaminy. O ile nie towarzyszą im tłuste dodatki, produkty zbożowe nie tuczą. Dlatego też makarony, ryż czy kasze można jeść, pod warunkiem, że towarzyszą im warzywa, a nie duże ilości sosów mięsnych i smażonych kotletów. Dominującym elementem jest oliwa.

Wydawać by się mogło, że oliwa, jako tłuszcz, jest niezdrowa i najlepiej jej unikać. Nic mylnego. Na południu chleba nie smaruje się masłem, tylko macza się właśnie w oliwie. Nie używa się zasmażek, ani śmietany do zup.

W zastępstwie do zagęszczenia dodaje się chleb lub zmielone migdały – zwyczaj nieznany w polskiej kuchni, ale jakże oryginalny i warty spróbowania! Jeśli chcemy, by nasza dieta zbliżyła się do śródziemnomorskiego ideału, należy pamiętać, by używać świeżych produktów, przyprawiać ziołami, czosnkiem i cebulą. Mięso też warto ograniczyć. Jeśli ma się pojawiać, to chude i w niewielkich ilościach. Oczywiście nie należy z niego rezygnować.

Nie zapominajmy o rybach. Najlepiej spożywać je dwa razy w tygodniu. Spożywanie niewielkich ilości wina do posiłku nie jest złamaniem reguł zdrowego żywienia. Jednak mieszkańcy południa Europy piją młode wina, o niskiej zawartości alkoholu i niekiedy rozcieńczają je wodą.

Taki kieliszek służy dobrej przemianie materii i dostarczeniu nieco przyjemności. Dieta śródziemnomorska jest inna niż pozostałe. Nie chodzi w niej o to, aby schudnąć, ale o to żeby zmienić swoje nawyki i cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

CYTRYNOWA SALTIMBOCCA Z KURCZAKA

Saltimbocca – rodzaj popularnej włoskiej potrawy. Potrawa ta jest przyrządzana z rozbitego płata cielęciny (najczęściej) oraz szynki, który jest posypywany szałwią, a następnie zwijany w rulon i obsmażany z dodatkiem białego wina. W innych wersjach regionalnych używa się różnych mięs, polędwicy, kurczaka, jagnięciny.

Czas przygotowania:
20 min.

Składniki:
ok. 500 g piersi z kurczaka
(u mnie były to 3 piersi)
kilka listków świeżej szałwii
6 plasterków szynki
1 łyżka kaparów (opcjonalnie)
oliwa
pieprz
cytryna

Sposób wykonania:
Piersi kurczaka umyj, oczyść, każdą pierś przekrój na pół. Ułóż mięso na desce, przykryj folią plastikową i rozbij przy pomocy tłuczka.

Delikatnie posyp pieprzem (soli nie używamy, ponieważ szynka jest słona). Na każdym kawałku kurczaka ułóż po 2 listki szałwii, następnie owiń plasterkiem szynki (1 plaster szynki na 1 kawałek kurczaka). Na patelni rozgrzej oliwę i ułóż na niej kurczaka tak, aby brzegi szynki znalazły się od strony patelni (dzięki temu szynka nie spadnie z kurczaka).

Dodaj kilka listków szałwii, które po usmażeniu w oliwie staną się chrupiące i pyszne. Opcjonalnie można wrzucić na patelnię łyżkę odsączonych z zalewy kaparów.

Kurczaka smaż na złoto przez 3-4 minuty z każdej strony (mięso powinno być usmażone, a szynka stać się chrupiąca). Gdy kurczak będzie już prawie gotowy, wyciśnij na patelnię sok z cytryny, który zmiesza się z oliwą i mięsnymi sokami tworząc pyszny sos. Zamiast cytryny można użyć białego wytrawnego wina.

Kurczaka saltimboccę można podać z makaronem, czy kluseczkami , polecam pieczone ziemniaki i sałatkę z rukoli doprawioną solą i sokiem z cytryny. Smacznego!

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?