piątek, 20 września, 2024

W UK tyka „zadłużeniowa bomba zegarowa”. Może lada moment wybuchnąć

Eksperci Fundacji Josepha Rowntree nie mają wątpliwości – w Wielkiej Brytanii coraz wyraźniej tyka „zadłużeniowa bomba zegarowa”. Gospodarstwa domowe o niskich dochodach już niedługo mogą nie wytrzymać kolejnych podwyżek stóp procentowych, jako że już teraz zadłużają się na potęgę, żeby opłacić podstawowe rachunki.

Brytyjczycy zadłużają się na potęgę

Kryzys kosztów życia sprawił, że Brytyjczycy zaczęli zadłużać się na potęgę – często w celu pokrycia podstawowych wydatków. W najbliższym tygodniu należy się spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych, a to może już wkrótce okazać się nie do uniesienia dla biedniejszych gospodarstw domowych. Eksperci już teraz mówią o tykającej „zadłużeniowej bombie zegarowej”, a sytuacja robi się tym trudniejsza, że kłopoty finansowe tysięcy ludzi starają się jeszcze na Wyspach wykorzystać nieuczciwe firmy, które za pomocą mediów społecznościowych oferują im pomoc w zamian za ogromną prowizję. Firmy często proponują pogrążonym w długach gospodarstwom domowym programy w zakresie uregulowania zadłużenia, które nie przystają do ich dochodów, jeszcze bardziej w ten sposób pogarszając ich sytuację.

Nawet 2,3 miliona rodzin zaciągnęło pożyczkę w trakcie kryzysu

Z analizy dokonanej przez ekspertów Fundacji Josepha Rowntree (JRF) opublikowanej przez „The Observer” wynika, że nawet 2,3 mln rodzin o niskich dochodach zaciągnęło pożyczkę lub skorzystało z karty kredytowej w celu opłacenia niezbędnych rachunków w czasie kryzysu. Jednocześnie na obecny moment blisko 6 mln rodzin o niskich dochodach posiada jakąś formę niezabezpieczonego zadłużenia – są to długi na kartach kredytowych, kredyty w rachunkach bieżących czy też celowane pożyczki zaciągane w bankach, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub u prywatnych pożyczkodawców. W maju 2023 roku wartość takiego zadłużenia wynosiła łącznie 14,2 mld funtów, a odsetki z tytułu tych długów – 3,9 mld funtów. To daje średnio 675 funtów na rodzinę rocznie.

Niestety, zaciąganie pożyczek i zadłużanie się na kartach kredytowych wciąż nie rozwiązuje całego problemu, ponieważ aż 75 proc. rodzin łatających w ten sposób dziurę w domowych budżetach zalega z co najmniej jednym rachunkiem, a 44 proc. zalega z opłaceniem co najmniej trzech rachunków. Jednocześnie aż 2,8 mln gospodarstw domowych o niskich dochodach spotkało się odmową udzielenia pożyczki w okresie od maja 2021 r. do maja 2023 r.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz

Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?