piątek, 20 września, 2024

Landlordom i pracodawcom grożą w UK gigantyczne kary. Za co?

Landlordzi i pracodawcy w UK muszą się mieć na baczności – ustawodawca przewiduje dla nich nadzwyczaj surowe kary, jeśli zostaną złapani na wynajmowaniu mieszkania lub oferowaniu pracy osobom bez uregulowanego w UK statusu imigracyjnego. Wyższe kary mają zniechęcić nielegalnych imigrantów do podejmowania ryzyka i przeprawiania się na Wyspy przez Kanał La Manche.

Wyższe kary dla landlordów i pracodawców

Brytyjscy politycy przymierzają się do podwyższenia kar dla landlordów lub pracodawców za osiąganie korzyści majątkowych z pracy nielegalnych migrantów lub wynajmowania im mieszkań. Ruch ten ma zniechęcić imigrantów do nielegalnego przekraczania granicy UK, co najczęściej sprowadza się do wyruszania w niebezpieczną podróż łodzią przez Kanał La Manche. Minister ds. imigracji Robert Jenrick nie ma wątpliwości, że poprzez przymykanie oczu na nieuregulowany status imigracyjny „pozbawieni skrupułów” landlordzi i pracodawcy pomagają i intensyfikują działania przemytników ludzi. A Home Office ma nadzieję, że wysokie grzywny będą działać odstraszająco na tych, którzy osiągają korzyści z nielegalnej pracy lub najmu.

Nieudokumentowany pracownik/najemca będą słono kosztować

Rząd chce, by podwyżki kar dla osób łamiących przepisy dotyczące najmu i zatrudniania osób bez uregulowanego statusu imigracyjnego zaczęły obowiązywać już od początku przyszłego roku. Pracodawcom za zatrudnianie nielegalnych pracowników grozić ma nawet 45 000 funtów za pracownika, w przypadku pierwszego naruszenia prawa i nawet 60 000 funtów dla recydywistów. Planowane kary będą zatem aż trzykrotnie wyższe w stosunku do tych obowiązujących od 2014 r. Z kolei landlordom grożą grzywny w wysokości od 1000 do 10 000 funtów za nielegalnego najemcę, natomiast recydywistom będą grozić kary w wysokości od 3 000 do 20 000 funtów.

– Utrudnianie nielegalnym migrantom pracy i podejmowania działań w Wielkiej Brytanii ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania niebezpiecznych, niepotrzebnych przepraw małych łodzi [przez Kanał La Manche] – dodał minister Jenrick.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Kapitan samolotu sześciokrotnie przekroczył limit alkoholu. Wyrok sądu może zaskakiwać

Brytyjczyk spał z otwartymi ustami. Myślał, że umrze, gdy ugryzł go pająk

Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?