piątek, 20 września, 2024

„Skromne” opodatkowanie super-bogatych mogłoby dać w UK ponad 10 mld funtów

Kongres Związków Zawodowych zaapelował do rządzących, żeby opodatkować marginalną elitę najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii. „Skromny”, jak mówią związkowcy, podatek od majątku, mógłby wygenerować ponad 10 miliardów funtów.

Podatek od majątku to sprawiedliwe rozwiązanie?

Kongres Związków Zawodowych TUC proponuje wprowadzenie podatku od majątku dla 140 000 najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii. Taki ruch pozwoliły wygenerować ponad 10 mld funtów, jakże potrzebnych do finansowania na Wyspach usług publicznych. Z badań zleconych przez Trade Uniion Congress wynika, że „jednorazowy podatek od majątku” w wysokości 1,7 proc. dla ludzi posiadających w Wielkiej Brytanii aktywa powyżej 3 mln funtów, a także w wysokości 3,5 proc. dla tych, którzy posiadają więcej niż 10 mln funtów, zasiliłby budżet kwotą 10,4 mld funtów. A przecież danina zostałaby nałożona na zaledwie 0,3 proc. populacji Wielkiej Brytanii i nie zostałaby rozszerzona na fundusze emerytalne ani dochody emerytalne.

Związkowcy nie ustaną w walce o lepsze warunki życia dla klasy pracującej

Kongres Związków Zawodowych przekonuje, że rosnące nierówności majątkowe skutkują tym, że w Wielkiej Brytanii tworzą się dwa różne, nieprzystające do siebie światy. – Podczas gdy ludzie pracujący zostali dotknięci historycznie wysokim obniżeniem realnej płacy, to bogactwo multimilionerów i miliarderów rozkwitło – argumentuje TUC. A sekretarz generalny Kongresu, Paul Nowak, dodaje: – Czas rozpocząć ogólnokrajową dyskusję na temat tego, jak opodatkowujemy majątek w tym kraju. To absurd, że pielęgniarka płaci większą część swoich dochodów w postaci podatków niż spekulant w City od zysków ze swojego portfela inwestycyjnego. Jest to nie tylko zasadniczo niesprawiedliwe – jest to również złe dla naszej gospodarki. Nasz zepsuty system podatkowy oznacza, że ci na szczycie kumulują bogactwo i stają się coraz bogatsi, podczas gdy ludzie pracy walczą o przetrwanie. To pozbawia naszą gospodarkę wydatków, ponieważ ludzie pracujący wydają swoje pieniądze w sklepach, i pozbawia nasze usługi publiczne bardzo potrzebnych funduszy.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Kapitan samolotu sześciokrotnie przekroczył limit alkoholu. Wyrok sądu może zaskakiwać

Brytyjczyk sprzedawał organiczne wege boxy za 100 funtów. Produkty pochodziły z Tesco

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?