piątek, 20 września, 2024

UK daleko w tyle za UE ws. bezpieczeństwa żywności. Brexit obniżył standardy

Wielka Brytania pozostaje daleko w tyle za krajami Unii Europejskiej ws. bezpieczeństwa żywności. Najnowszy raport pokazuje, że na Wyspach nie zdołano zakazać używania aż 36 pestycydów, które już teraz są uznawane za nielegalne na obszarze Wspólnoty.

Bezpieczeństwo żywności w UK stoi pod znakiem zapytania

Najnowsze badania przeprowadzone przez Pesticide Action Network (PAN) pokazują, że Wielka Brytania nie nadąża za Unią Europejską w zakresie wprowadzania rozwiązań na rzecz poprawiania bezpieczeństwa żywności. Partii Konserwatywnej nie udało się wprowadzić zakazu używania 36 pestycydów, których stosowanie nie jest już dozwolone w krajach Wspólnoty. Torysi nie dotrzymali zatem obietnicy złożonej Wyspiarzom, że nie pogorszą po Brexicie standardów dotyczących ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności w porównaniu do tych obowiązujących w UE.

Użycie jakich pestycydów jest nadal dozwolone w UK?

Aż trzynaście z 36 substancji chemicznych, które są zakazane w UE, a które wciąż są dozwolone w UK, stanowi wysoce niebezpieczne pestycydy. A stopień szkodliwości substancji opary jest na oficjalnych wytycznych ONZ. Cztery z powyższych pestycydów są wysoce toksyczne dla pszczół. Natomiast dodatkowo dwa mają wysoce negatywny wpływ na wodę i żyjące w niej organizmy.

Warto podkreślić, że aż 30 z tych 36 szkodliwych substancji chemicznych było dopuszczonych do użytku w krajach Unii Europejskiej w momencie Brexitu. Jednak od 31 stycznia 2020 r. uznano je za nielegalne na terenie Wspólnoty.

– Wielka Brytania jest idealnym przykładem [stosowania] toksycznych substancji w Europie. Rząd wielokrotnie obiecywał, że nasze standardy środowiskowe nie ulegną pogorszeniu po Brexicie. A jednak, niecałe cztery lata później, jesteśmy w takim miejscu. Gdzie nasze standardy znacznie odbiegają od standardów UE. Z uwagi na spadek liczebności pszczół i innych zapylaczy w Wielkiej Brytanii i zanieczyszczenie wody na niewidzianą dotychczas skalę, nadszedł czas, aby podjąć kroki w celu ochrony przyrody. Zamiast tego rząd postanowił narazić brytyjską przyrodę na działanie coraz bardziej toksycznej mieszanki chemikaliów – mówi Nick Mole z Pesticide Action Network UK.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Polska czy UK — w którym kraju bardziej odczuwa się kryzys kosztów utrzymania?

Podwyżki zasiłków będą mniejsze niż się spodziewano

Matka z siedmiorgiem dzieci dostała zapleśniałe mieszkanie socjalne

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?