piątek, 20 września, 2024

Turysta roztrzaskał w muzeum starożytne rzeźby. Godziły w jego wrażliwość religijną

Czy starożytne rzeźby mogą obrażać czyjąś wrażliwość religijną? Rzadko zdarza się, żeby osoba odwiedzająca muzeum stawiała tego typu zarzuty jego kustoszom, a tym bardziej, by niszczyła z tego powodu cenne dzieła sztuki. Ale właśnie z takim przypadkiem miało właśnie do czynienia Muzeum Izraela w Jeruzalem.

Obraza uczuć religijnych. Sztuka starożytna rozwścieczyła turystę

Do zupełnie niecodziennego incydentu doszło w Muzeum Izraela w Jeruzalem, gdzie 40-paroletni turysta amerykański prawdopodobnie roztrzaskał dwie starożytne rzeźby. Mężczyznę aresztowano pod zarzutem zniszczenia cennych marmurowych eksponatów pochodzących z czasów starożytnego Rzymu, wchodzących w skład stałej wystawy muzeum. Lokalne media poinformowały, że Amerykanin ubrany był w tradycyjny strój żydowski i że „błąkał się” po muzeum z kijem. Podejrzewa się, że to właśnie przy użyciu tego narzędzia turysta rozbił marmurowe posągi, które miał uznać za „sprzeczne z Torą”.

Zniszczenia w muzeum – czy cenne eksponaty uda się uratować?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że jednym ze zniszczonych eksponatów była marmurowa głowa Ateny. Została ona wykopana na terenie północnego Izraela w 1978 roku. Drugim zniszczonym eksponatem miał być marmurowy posąg gryfa trzymającego koło, symbolizującego rzymską boginię Nemezis. Tę rzeźbę znaleziono na pustyni Negew w 1957 roku. Obie zniszczone, marmurowe figury, zabrano do pracowni konserwatorskiej muzeum. Tam specjaliści postarają się je odnowić.

Wiadomo jest, że podejrzany o dokonanie zniszczeń Amerykanin przebywa obecnie w areszcie. „The Jerusalem Post” donosi, że w czwartek stanie on przed Sądem Magistrackim w Jerozolimie. Oświadczenie w sprawie incydentu wydały także władze muzeum. „Kierownictwo muzeum, które uznaje całe zdarzenie za niepokojące i nietypowe, potępia wszelkie formy przemocy. Mamy nadzieję, że takie incydenty się nie powtórzą” – czytamy.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?