piątek, 20 września, 2024

Nigdzie ceny mieszkań nie drożeją tak szybko jak w Polsce. Powód jest znany

W krajach Unii Europejskiej ceny mieszkań rosną nieustannie od kilkunastu lat. Ale w ostatnim roku Polska znalazła się w peletonie krajów, gdzie ceny mieszkań rosły w tempie znacznie przekraczającym możliwości finansowe przeciętnych zjadaczy chleba.

Ceny mieszkań w Polsce rosną szybciej niż w pozostałych krajach UE

W trzecim kwartale 2023 r. ceny mieszkań w Polsce rosły najszybciej w całej Unii Europejskiej. Wzrost cen mieszkań w tym czasie wyniósł 4,5 proc., podczas gdy średnia dla krajów UE uplasowała się w porównaniu do drugiego kwartału 2023 r. na poziomie 0,8 proc. Wysokie, choć znacznie niższe od Polski wzrosty cen mieszkań zanotowano w trzecim kwartale także w Rumunii (3,4 proc.), Bułgarii (2,7 proc.), Hiszpanii (2,5 proc.) i na Litwie (2,4 proc.). Natomiast warto jest odnotować, że w niektórych państwach ceny mieszkań nawet spadły. Stało się tak m.in. w Luksemburgu, gdzie ceny obniżyły się o 6,3 proc. i w Finlandii, gdzie spadek cen wyniósł 2,7 proc.

Eksperci nie mają wątpliwości, że za takimi skokami w cenach mieszkań stoi wprowadzony przez poprzedni rząd program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Program, który zaczął obowiązywać w lipcu 2023 roku, oferował dopłaty dla osób chcących wziąć kredyt na zakup mieszkania. Zainteresowanie programem przekroczyło oczekiwania i napędziło popyt na mieszkania. A w rezultacie także i podwyższyło ceny lokali mieszkalnych nad Wisłą.

Polska liderem w zakresie wzrostu cen mieszkań w UE

Niestety, wyższy niż gdzie indziej wzrost cen mieszkań w Polsce nie jest problemem chwilowym. Z tendencją taką mamy do czynienia już od jakiegoś czasu. Z danych Eurostatu wynika, że Polska zanotowała w III kwartale 2023 r. drugi najwyższy wzrost cen mieszkań na terenie Unii Europejskiej w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Wzrost wyniósł 9,3 proc. Jedynym krajem, który pod tym względem wyprzedził Polskę, była Chorwacja, z wynikiem blisko 11 proc. Zaraz za Polską uplasowały się z kolei Bułgaria (9,2 proc.), Litwa (8,7 proc.), Portugalia (7,6 proc,) i Słowenia (5,7 proc.). Ale trzeba też powiedzieć, że w wielu krajach mieszkania w ciągu roku nawet potaniały. Stało się tak na przykład w Luksemburgu (o 13,6 proc.) i w Niemczech (o 10,2 proc.).

Wzrosty cen mieszkań w krajach Unii Europejskiej wyglądają szczególnie ponuro, gdyby przyjrzymy się im w porównaniu do 2010 roku. W ciągu 13 lat ceny mieszkań wzrosły o 46 proc. W samej Polsce wzrost wyniósł 75 proc., czyli był niemal dwukrotnie wyższy niż średnia dla UE. Ale też wzrost cen nad Wisłą nie okazał się od 2010 r. tak dotkliwy jak dla mieszkańców przynajmniej kilku innych krajów UE. W Estonii na przykład ceny wzrosły od tego czasu o 211 proc. W tym samym czasie Węgrzy zanotowali wzrost o 180 proc., Litwini o 152 proc., Łotysze o 144 proc., Czesi o 122 proc. a Luksemburczycy i Austriacy o 120-proc.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?