piątek, 20 września, 2024

Wyspiarze są coraz mniej dumni ze swojego kraju

Najnowsze badanie pokazuje, że Brytyjczycy są mniej dumni ze swojego kraju niż jeszcze dekadę temu. Ale jest też dobra wiadomość. Obecnie mieszkańcy UK mają też do siebie nawzajem znacznie bardziej inkluzywne podejście.

Brytyjczycy są bardziej krytyczni wobec osiągnięć swojego kraju

Najnowsze badanie przeprowadzone przez the National Centre for Social Research (NatCen) pokazuje, że Brytyjczycy są obecnie mniej dumni ze swojego kraju niż dekadę temu. W kwestii poczucia dumy z osiągnięć i historii Wielkiej Brytanii, w społeczeństwie, w ciągu ostatnich dziesięciu lat, nastąpiło znaczne pogorszenie nastrojów. Statystyki są tu bezwzględne. Jeszcze w 2013 r. z historii Wielkiej Brytanii dumnych było 86 proc. Brytyjczyków, podczas gdy w 2023 r. odsetek ten spadł do 64 proc. Jednocześnie tylko 53 proc. badanych przyznało, że jest dumnych z tego, jak na Wyspach działa demokracja, a tylko 44 proc. wyznało, że jest dumnych z osiągnięć gospodarczych Wielkiej Brytanii. W 2013 r. z kondycji brytyjskiej demokracji dumnych było 69 proc. Brytyjczyków. Z kolei z kondycji brytyjskiej gospodarki dumnych było 57 proc. Wyspiarzy.

– Wyniki badań pokazują, że chociaż jesteśmy mniej dumni z brytyjskiej historii i bardziej krytyczni wobec polityki kraju, to nadal mamy wiele narodowej dumy z osiągnięć kulturalnych i sportowych kraju – podkreśla Gillian Prior z NatCen.

Wyspiarze są bardziej inkluzywni w swoich postawach

Choć poczucie dumy ze stanu demokracji, osiągnięć gospodarczych i historii jest obecnie znacznie niższe na Wyspach niż jeszcze dekadę temu, to z badania the National Centre for Social Research płyną też bardzo pozytywne sygnały. Otóż Wyspiarze stali się bardziej inkluzywni w swoich postawach niż jeszcze w niedalekiej przeszłości. W 2013 r. aż 74 proc. Wyspiarzy uważało, że „prawdziwym Brytyjczykiem” mogli się określać jedynie ci z nich, którzy urodzili się w Wielkiej Brytanii. Obecnie natomiast odsetek ten spadł do zaledwie 55 proc. Poza tym zmniejszył się też odsetek osób, które uważają, że do określania siebie mianem „prawdziwego Brytyjczyka” potrzebne jest posiadanie brytyjskich przodków. W 2013 r. uważało tak 51 proc. ankietowanych, a obecnie myśli tak zaledwie 39 proc. z nich.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?