piątek, 20 września, 2024

Brak pomocy prawnej dla imigrantów przebywających w więzieniu to dyskryminacja! Jest ważne orzeczenie sądu High Court

Fot. Getty

Najnowsze orzeczenie sądu High Court ws. braku pomocy prawnej dla imigrantów pozostających w więzieniu można uznać za przełomowe. Sąd orzekł bowiem, że imigrantom osadzonym w więzieniu należy się taki sam dostęp do pomocy prawnej, jak osobom pozostającym w specjalnych ośrodkach Immigration Removal Centres. 

Sędzia Justice Swift orzekł, że imigranci przebywający w więzieniach mają gorszy dostęp do pomocy prawnej niż osoby przetrzymywane w ośrodkach imigracyjnych Immigration Removal Centres (IRC). I ma to znamiona dyskryminacji, ponieważ imigranci w ośrodkach detencyjnych korzystają z porad prawnych w ramach programu dla osób zatrzymanych Detained Duty Advice Scheme (DDAS). „Jestem skłonny stwierdzić, że niezapewnienie zatrzymanym imigrantom przebywającym w więzieniach dostępu do pomocy prawnej finansowanej ze środków publicznych w zakresie równoważnym do tej, jaka przysługuje zatrzymanym imigrantom przebywającym w ośrodkach Immigration Removal Centres. w ramach programu Detained Duty Advice Scheme, stanowi naruszenie praw konwencji [chodzi o Europejską konwencję praw człowieka, ang. European Convention on Human Rights, na której art. 14 powołał się powód – przyp.red.]” – zaznaczył sędzia Swift uzasadniając wyrok. 

Imigranci w więzieniach otrzymają pomoc prawną

Wyrok High Court został z zadowoleniem przyjęty nie tylko przez powoda i jego obrońcę, ale także przez organizacje walczące o prawa imigrantów i osób zatrzymanych w UK. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku tej sprawy dla naszego klienta. Mamy również nadzieję, że wyrok poprawi dostęp do pomocy prawnej w zakresie imigracji i azylu dla zatrzymanych i przetrzymywanych w więzieniach imigrantów. Obecne rozwiązania nie odpowiadają potrzebom, raczej utrudniają dostęp do pomocy prawnej osobom najsłabszym i uniemożliwiają im skuteczne kwestionowanie zgodności z prawem ich zatrzymania, a także wysuwanych przez nich roszczeń z tytułu praw człowieka i o przyznanie azylu” – zaznaczył prawnik powoda. Natomiast organizacja Bail for Immigration Detainees (BID), która interweniowała w sprawie dodała, że wyrok stanowi znaczący przełom w sprawie pomocy prawnej dla zatrzymanych imigrantów, co nie oznacza, że walka o powstrzymanie nieludzkich praktyk w zakresie przetrzymywania ludzi w więzieniach ze względów imigracyjnych nie będzie trwała nadal. 

 

 

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?