piątek, 20 września, 2024

Brytyjczycy kłócą się nie tylko o Brexit. Będziesz zaskoczony, o co jeszcze

Brexit podzielił społeczeństwo na Wyspach niemal na pół, a konflikty, które w związku z tym powstały w obrębie rodzin, tlą się do dzisiaj. Ale poważne linie podziału przebiegają między Brytyjczykami nie tylko z powodu opuszczenia struktur Unii Europejskiej – dotyczą one także odmiennych regionalnych zwyczajów.

Nie tylko Brexit rozgrzewa Brytyjczyków do czerwoności

Brexit wzburzył politycznie Brytyjczyków jak nigdy dotąd, zwłaszcza, że kraj podzielił się pod względem sympatii do Unii Europejskiej niemal na pół. I choć od czasu referendum minęło już siedem lat, to konflikty w obrębie rodzin i grup znajomych wciąż są w tym zakresie żywe i prowadzą do burzliwych dyskusji.

Ale nie tylko Brexit rozgrzewa Brytyjczyków do czerwoności – od dawien dawna istnieją pewne tematy, których lepiej jest nie poruszać, ponieważ w jednym momencie mogą one doprowadzić do wrzenia między mieszkańcami poszczególnych hrabstw i regionów. Badania pokazują, że aż 41 proc. Wyspiarzy weszło w spór ze swoim rozmówcą w zakresie lokalnych tradycji, z czego 17 proc. dyskusji było tak burzliwych, że strony sporu przestały ze sobą rozmawiać.

O co kłócą się Brytyjczycy, gdy nie rozmawiają o polityce?

Może wydaje się to zabawne, ale ultra ważną kwestią jest dla wielu Brytyjczyków sposób podawania lokalnych przysmaków. Na przykład 33 proc. Wyspiarzy preferuje, gdy ich słodka bułeczka (ang. scone) najpierw posmarowana jest dżemem, a następnie bitą śmietaną (to wersja z Kornwalii), natomiast 18 proc. uważa, że na spód najpierw powinna iść bita śmietana, a później dopiero dżem (to wersja z Devon).

Kolejne zarzewie konfliktu stanowi rodzaj pitej herbaty – dla 35 proc. ankietowanych podstawą typowej brytyjskiej herbaty jest odmiana English Breakfast, natomiast dla 9 proc. – Earl Grey.

Niemniej emocji wzbudza pytanie o to, które miasto stanowi kolebkę brytyjskiej muzyki – Liverpool, Manchester czy Londyn?

Ale to jeszcze nie wszystko – Brytyjczycy kłócą się także o rzeczy, o które zupełnie byśmy ich nie podejrzewali. Na przykład o to, które miasto w UK jest „stolicą curry”? Otóż dla 24 proc. Wyspiarzy miano takie należy się Birmingham, ale aż 11 proc. uważa, że jest nią Bradford, a 10 proc. – że Manchester, ze swoją słynną Curry Mile.

Okazuje się też, że na Wyspach nie bez znaczenia jest to, czym przyprawiamy frytki. W Londynie bezsprzecznie króluje keczup, ale mieszkańcy na północnym-wschodzie kraju za najlepszy uznają sos curry, natomiast na północnym-zachodzie najbardziej popularny jest sos gravy.

Spory wśród Brytyjczyków niezwiązane z jedzeniem

Spory wśród Brytyjczyków nie dotyczą jednak tylko jedzenia – nie wolny jest od nich również sport. Zostawmy tu rzecz jasna futbol, w przypadku którego emocje sięgają zenitu niemal w każdym większym mieście/regionie UK, natomiast przyjrzyjmy się choćby rugby. Otóż okazuje się, że aż 27 proc. Wyspiarzy preferuje śledzić rozgrywki związku rugby w Twickenham, a 16 proc. – rozgrywki ligi rugby w Yorkshire.

A dlaczego Brytyjczycy tak zaciekle walczą o swoje lokalne tradycje? W najnowszym badaniu na pytanie to padły trzy główne odpowiedzi – ponieważ są dumni z tego skąd pochodzą (37 proc.), ponieważ tak zostali wychowani (30 proc.) i ponieważ na sposób postrzegania przez nich świata tak a nie inaczej wpłynęło ich dzieciństwo (21 proc.).

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz

Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?