piątek, 20 września, 2024

Brytyjski Minister Transportu dziękuje Polakom za pomoc w Kent. Grant Shapps przyznał też, że ma polskie korzenie

Fot. Getty, Twitter/@ArkadyRzegocki

Brytyjski Minister Transportu, Grant Shapps, oficjalnie podziękował Polakom za pomoc w Kent w czasie kryzysu na granicy w Boże Narodzenie. List z podziękowaniami opublikował ambasador RP Arkady Rzegocki. W odręcznym dopisku Grant Shapps przyznał, że ma polskie korzenie i zdradził, skąd pochodzi jego rodzina.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia kraje Unii Europejskiej zamknęły swoje granice przed Wielką Brytanią – z obawy o rozprzestrzenianie się nowego szczepu koronawirusa. Granice zamknięto m.in. pomiędzy UK a Francją, co doprowadziło do gigantycznych korków i paraliżu w Dover i Folkestone, gdzie tysiące kierowców ciężarówek utknęło w kilometrowych kolejkach, nie mogąc wrócić do domów na święta. Wśród poszkodowanych kierowców znalazło się wielu Polaków.

 

Brytyjski Minister dziękuje Polakom za pomoc w Dover

Po dwóch dniach paraliżu i dramatu uwięzionych w korkach kierowców, Francja zgodziła się przepuszczać przez granicę jedynie tych kierowców, którzy wykonają test na koronawirusa, gdzie wynik testu będzie ujemny. Na stronę brytyjską spadł więc ogromny ciężar masowego przetestowania tysięcy ludzi w ekspresowym tempie.

W tym zadaniu Wielką Brytanię wspomogła Polska, wysyłając swój personel medyczny, żołnierzy oraz Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), by w dniach 24-27 grudnia 2020 pomóc w rozładowaniu sytuacji w Kent. Polacy nie tylko pomagali w przeprowadzaniu testów, znacząco przyspieszając bieg zdarzeń, ale nieśli kierowcom również podstawową pomoc, zaopatrując ich w jedzenie, picie, a także niezbędne leki i środki ochrony osobistej.

Po Nowym Roku swoje uznanie i podziękowanie Polakom za pomoc w Kent wyraził brytyjski Minister Transport Grant Shapps. Oficjalny list z podziękowaniami i życzeniami noworocznymi dla Polaków został przesłany do ambasadora RP Arkadego Rzegockiego. Ambasador opublikował dokument (datowany na 4 stycznia 2021) na swoim Twitterze w poniedziałek. Polski ambasador również podziękował Brytyjczykom za efektywną kooperację, podkreślając znaczenie międzynarodowej współpracy i solidarności.


Brytyjski minister dziękuje Polakom za pomoc w Dover. Źródło: Twitter/@ArkadyRzegocki

W podziękowaniach brytyjskiego ministra skierowanych do Polaków, czytamy między innymi: „Chciałbym przekazać najgłębsze podziękowania wszystkim z zespołu ambasady RP w Wielkiej Brytanii, władzom centralnym i wojsku, którzy poświęcili swoje Święta Bożego Narodzenia, aby wesprzeć nasze wysiłki (…). Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność i uznanie za wsparcie udzielone przez polski rząd w złagodzeniu znaczących trudności w Kent (…) pomoc polskich Wojsk Obrony Terytorialnej w testowaniu była bezcenna w zapewnieniu jak najszybszego, bezpiecznego przekroczenia granicy i powrotu wielu tysięcy kierowców do swoich rodzin”.

W odręcznie dopisanej nocie, brytyjski minister Grant Shapps przyznał: "Swoją drogą Shapps to polskie nazwisko, oryginalnie brzmiące Szeps. Rodzina z Kijowa".

Na podziękowania Granta Shappsa zareagował także polski wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, który napisał na swoim Twitterze: „W niezwykle ciepłym liście minister transportu Wielkiej Brytanii składa na ręce ambasadora Polski podziękowania za »bezcenne« wsparcie Rządu RP, Wojsk Obrony Terytorialnej i polskich dyplomatów w rozwiązaniu kryzysu w Dover. My także dziękujemy za doskonałą współpracę!”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?