Europejki rezygnują z pracy w NHS, nowe nie przyjeżdżają. Spadek aplikacji jest gigantyczny

Od czerwca, kiedy Brytyjczycy zdecydowali, że chcą opuścić Unię Europejską, pielęgniarki i pielęgniarze zarejestrowani w NHS zaczęli obawiać się o swoją przyszłość. Dziś wiadomo, że ogromna liczba z nich nie zamierza żyć w niepewności i zaczyna szukać pracy gdzie indziej. Ich miejsc nie zajmują nowi chętni.

Jak podaje NHS, liczba pielęgniarzy i pielęgniarek z UE przybywających do pracy w Anglii spadła od czerwca o 92 procent. Przykładowo w grudniu zeszłego roku aplikacje do pracy w szpitalach złożyło zaledwie 96 wykwalifikowanych pracowników z krajów Unii. Jeszcze w lipcu takich podań wpłynęło 1 304. 

- Advertisement -

Zachęcają kobiety, aby rodziły w domach. Jak nisko może jeszcze upaść NHS?

Liczba osób, które pracę w brytyjskich szpitalach porzuciły, również napawa strachem o przyszłość brytyjskiej służby zdrowia. Dane pozyskane z 80 spośród 136 oddziałów angielskiego NHS pokazują, że w 2016 roku z pracy zrezygnowało 2 700 pielęgniarek. W 2014 rezygnacji było 1 600 czyli o 68 proc. mniej. 

Przedstawiciele Royal College of Nursing (RCN) tłumaczą, że kryzys napędzają politycy, którzy nie są w stanie dać przyjezdnym żadnych gwarancji bezpieczeństwa. Wyjaśnienia premier Theresy May, jakoby zajęcie stanowiska w tej sprawie miałoby osłabić pozycję negocjacyjną Wielkiej Brytanii po uruchomieniu Artykułu 50., sytuacji wcale nie polepszają. Jak przekonuje przewodnicząca RCN, takie działanie zagraża płynnemu funkcjonowaniu służby zdrowia w UK.

Na jakie bezpłatne badania medyczne możesz się zgłosić w Wielkiej Brytanii?

„Rząd odrzuca możliwość korzystania z usług pielęgniarek z zagranicy w momencie, kiedy brytyjska służba zdrowia zmaga się z gigantycznym kryzysem” – twierdzi Janet Davies. „Kiedy rozpoczną się negocjacje, premier musi zapewnić zagranicznych pracowników, że są na Wyspach mile widziani, a ich usługi – wysoko cenione. Nie jest dla nas żadną niespodzianką, że pielęgniarki z UE opuszczają nasze szpitale – nikt nie zaoferował im bezpieczeństwa, nikt nie zapewnił, że będą w stanie zatrzymać swoje miejsca pracy. Na życie w takiej niepewności mogą pozwolić sobie nieliczni. 

W NHS pracuje obecnie 57 tys. obywateli UE, w tym 10 tys. lekarzy i 20 tys. pielęgniarek. 

Ogromne odszkodowania za zaniedbania medyczne. NHS wypłacił już 186 mln funtów

Teksty tygodnia

Mieszkania socjalne w UK. Czy będzie ich więcej?

Ilość lokali socjalnych rośnie nieproporcjonalnie do potrzeb. Mieszkańcy UK czekają wiele lat na mieszkanie lub dostają lokale w miejscach daleko położonych np. od pracy.

Nie będzie kontroli granicznych przy imporcie warzyw i owoców z UE

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan zniesienia granicznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych dla owoców i warzyw sprowadzanych z Unii Europejskiej. To efekt nowego porozumienia upraszczającego handel rolno-spożywczy po Brexicie.

Urząd Podatkowy skontroluje tysiące podatników. Czym jest niedopłata podatku

Urząd podatkowy skontroluje tysiące podatników w UK w związku podejrzeniem “niedopłaty podatku”. Czy jest niedopłata podatku i czy Ciebie również czeka kontrola i wezwanie z Urzędu?

Kary w Ryanairze dla awanturujących się pasażerów

Zdecydowano się wprowadzić kary w Ryanairze dla osób zakłócających podróż. Coraz częściej dochodzi do niepokojących zachowań pasażerów.

Aktywiści idą na granicę i robią patrole obywatelskie, bo nie mają zaufania do rządu i służb

W weekend kilkunastu mężczyzn w kamizelkach odblaskowych zatrzymywało samochody na granicy Ter Apel i niemieckiego Rütenbrocka, szukając w nich nielegalnych migrantów. Według dziennika AD inicjatorami akcji byli aktywiści zaniepokojeni brakiem działań władz wobec przekraczających granicę osób ubiegających się o azyl.

Przeczytaj także