piątek, 20 września, 2024

Jak bardzo zdrożało typowe angielskie śniadanie? W marcu 2023 Breakfast Index zanotował rekordowy wzrost

Jak podaje serwis Bloomberga, tzw. Breakfast Index, a więc przeciętny koszt zakupu składników tradycyjnego angielskiego śniadania zanotował w marcu 2023 roku rekordowy wzrost. Za możliwość przygotowania typowego „english breakfast” zapłacimy prawie o 23 proc. więcej, w porównaniu z rokiem 2022. 

Dodajmy na samym wstępie, iż mamy do czynienia z największym takim wzrostem w historii bloombergowskiego Breakfast Index, co dobitnie pokazuje skalą kryzysu kosztów utrzymania w Wielkiej Brytanii i sytuacją na tamtejszym rynku żywnościowym po Brexicie. Indeks opracowany przez ekspertów Bloomberga oparty jest na oficjalnych danych ONS i daje wgląd w codzienny wpływ inflacji żywności na kupujących. W jego skład wchodzą produkty wchodzące w skład tradycyjnego angielskiego śniadania (boczek, kiełbaski, jajka, pomidory, ale też chleb, mleko, kawa i herbata). 

Ile obecnie wynosi Breakfast Index?

Co podrożało najbardziej w ramach Breakfast Index? Zestawienie za rok 2023 w porównaniu z 2022 pokazuje, że największe wzrosty dotyczyły mleka, chleba i jaj, co pokazuje, że drożeją naprawdę podstawowe produkty. W kontekście całego roku całkowity koszt poszedł w górę o prawie 6 funtów do poziomu 35,51 funta. Dla porównania można dodać, iż w marcu 2016 Breakfast Index sięgnął 26.2 funtów, w marcu 2018 – 28.3 funta, a w marcu 2020 nieco spadł, do poziomu 27.7 funta. Jak w poprzedniej dekadzie dynamika wzrostu była znacznie bardziej „płaska”, a dopiero w ostatnim czasie radykalnie się zmieniła.

Przypomnijmy, inflacja cen żywności i napojów bezalkoholowych osiągnęła najwyższy od 46 lat poziom 19,1%, jak podawało w środę Office for National spodziewają się dalszych podwyżek stóp procentowych, przedłużając najszybszy cykl zaostrzania polityki pieniężnej od czterech dekad. Inflacja wyniosła 10,1% w porównaniu z rokiem poprzednim w marcu.

Cena mleka wzrosła o 40% w stosunku do roku poprzedniego, a chleb zdrożał o 33%

Oto jak drożały poszczególne produkty:

Mleko pasteryzowane pinta — wzrost o 40% 
Chleb krojony 800 g — wzrost o 33%
Jaja (tuzin) — wzrost o 31.9%
Masło 250 g — wzrost o 29%
Bekon (za kg) — wzrost o 22,4%
Kiełbaski (za kg) — wzrost o 22%
Pomidory (za kg) — wzrost o 19.6%
Herbata 250 g — wzrost o 14.4%
Kawa 100 g — wzrost o 8.1%
Grzyby (za kg) — wzrost o 6.4%

Mamy do czynienia z rekordowym wzrostem, ale sytuacja zaczyna się poprawiać

„Ogólne ceny wciąż rosną na najwyższym poziomie od ponad dekady, ponieważ producenci nadal przenoszą swoje koszty w łańcuchu dostaw na klientów końcowych” — komentowała na łamach Bloomberga Lisa Hooker, lider branży rynków konsumenckich w PricewaterhouseCoopers LLP.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż zaczęły się pojawiać oznaki, wskazując na to, iż inflacja słabnie, a tempo idących w górę cen robi się mniejsze. Jak podaje Bloomberg w tym miesiącu supermarkety, w tym Tesco, Sainsbury, Asda, Aldi, Lidl i Ocado obniżyły ceny mleka, ponieważ przenoszą część deflacji na konsumentów. Cena pinty mleka spadła do 90 pensów z 95 pensów. Dodatkowo Tesco odnotowuje również pewną deflację dotyczącą olejów i produktów zbożowych, które mogą obniżyć ceny wypieków, mimo że ceny ryżu wciąż gwałtownie rosną, jak deklarował w zeszłym tygodniu dyrektor generalny tej sieci Ken Murphy.

Z kolei sieć Waitrose tnie ceny o rekordową kwotę, ponieważ ekskluzywny sklep spożywczy próbuje odzyskać kupujących, którzy przeszli do jego „tańszych” rywali. Obniżki cen obejmują ponad 300 produktów, w tym kiełbasy, herbatę, groszek i marchew.

„Spodziewamy się, że szersza inflacja będzie nadal spadać”

W ujęciu miesięcznym inflacja w Indeksie Śniadaniowym wydaje się zwalniać. Ceny jaj, grzybów i torebek herbaty spadły w marcu w porównaniu z miesiącem wcześniej, podczas gdy masło, mleko i chleb pozostały bez zmian.

„Ponieważ inflacja cen żywności prawdopodobnie spadnie w nadchodzących miesiącach, gdy wejdziemy w sezon wegetacyjny w Wielkiej Brytanii, spodziewamy się, że szersza inflacja będzie nadal spadać” – powiedziała Helen Dickinson, dyrektor naczelna British Retail Consortium, cytowana przez Bloomberga. „Mimo to ceny dla konsumentów pozostaną wysokie, zwłaszcza po zniesieniu wsparcia rachunków gospodarstw domowych”.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Znalazłeś pieniądze na ulicy? Lepiej ich nie podnoś – możesz mieć kłopoty z prawem

HMRC potwierdziło wypłatę 301 funtów milionowi mieszkańców Wysp. Kto dostanie pieniądze?

Ryanair ostrzega podróżnych, którzy mają zaplanowane loty w tym tygodniu

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?