piątek, 20 września, 2024

Jak mieć wesołe święta i nie spłukać się doszczętnie. Tanie prezenty w 6 krokach

Dzwoneczki, pachnące sklepy, święty Mikołaj i prezenty. Dobre jedzenie, picie, a potem debet i post przez cały rok? Niekoniecznie, jeśli zaczniesz kontrolować swoje wydatki i staniesz się panem własnych decyzji.

– Jeśli o kimś pamiętasz, daj mu prezent, stoły świąteczne powinny być suto zastawione, każdego powinno się ugościć – Peter Tutton, szef organizacji, zajmującej się poradami ekonomicznymi dla konsumentów wymienia świąteczne stereotypy. Ma doświadczenie, bo do jego stowarzyszenia regularnie w styczniu zgłasza się najwięcej osób z prośbą o radę jak poradzić sobie z poświątecznym zadłużeniem. W tym roku próbowali pomóc ponad 60 tys. osób…

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc StepChange dzieli się radami dla tych, którzy chcą mieć wesołe święta i nie wspominać ich z grozą przez resztę roku.

1. Zbadaj swój emocjonalny związek z zakupami
Zrozumienie własnego stosunku do zakupów to podstawa. Zanim wyciągniemy portfel lub podamy numer karty, musimy sobie zawsze postawić kilka pytań. Dlaczego chcę to kupić? Czy jestem do tego zmuszony, co się stanie, jeśli nie kupię? Cy mogę poczekać z zakupem? Badania ekonomistów z  University of Surrey sugerują, że uważność przy decyzjach finansowych to podstawa trafnych decyzji. Czy ja tego chcę, czy daję się komuś namówić? Czy powinien to przemyśleć i odłożyć decyzję na godzinę, dzień, dwa?

2. Pomyśl o późniejszych skutkach
Badania naukowców z San Francisco State University dowiodły, że najłatwiej przekonać kogoś do zakupu, dając prawdziwe lub wymyślone dowody na to, że dzięki wydanym pieniądzom zmienimy swoje życie na lepsze poprawiając wygląd lub dodając pewności siebie. Sprawdź kilka ostatnio kupionych rzeczy – czy naprawdę polepszyły twoje zdrowie lub sprawiły, ze lepiej się czujesz? I jakie masz na to dowody?

3. Uważaj, z kim umawiasz się na zakupy
Ludzie z którymi przebywamy mają ogromny wpływ na to, ile wydajemy – udowodniła profesor Karen Pine z University of Hertfordshire, która przeprowadziła szerokie badania naszych emocjonalnych wzorców wydatków. – Łatwo wpaść w pułapkę naśladownictwa – ostrzega prof. Pine. Konsekwencje mogą być naprawdę nieciekawe, zwłaszcza jeśli nasi znajomi są zamożniejsi.

4. Uważaj na zakupowy haj
Kiedy wydajemy pieniądze, często pojawia się zjawisko znane jako „hedonistyczna adaptacja”. Czujemy wręcz fizyczne zadowolenie, zwłaszcza jeśli zakup jest dr0gi i rzecz bardzo  nam się podoba, długo na nią oszczędzaliśmy bądź daliśmy się przekonać, że zrobiliśmy dobry interes. Aby osiągnąć podobny poziom satysfakcji następnym razem musimy wydać jeszcze więcej pieniędzy. Spróbuj osiągać zadowolenie w inny sposób – idź na siłownię lub spotkaj się z przyjaciółmi.

5. Zrób świąteczny remanent swoich nawyków
Wiele z naszych wydatków jest stałych, w dodatku robimy je często w tych samych miejscach, czasem o tej samej porze. Można to nazwać porządkiem, ale warto coś zmienić. Sprawdźmy ceny w innym markecie zanim zrobimy tygodniowe zakupy dla całej rodziny. Zamiast jak zawsze wyciągać kartę, zapytajmy, czy dostaniemy rabat, jeśli zapłacimy gotówką.

6. Spróbuj kupować przeżycia, nie rzeczy
Emocja są trwałe, więc spróbuj kupić komuś przeżycia, a nie rzeczy, jeśli bardzo ci zależy, żeby nadal wydawać pieniądze na prezenty i nie czuć się jak  Scrooge. Gdy mamy dzieci, lepiej powiedzieć im, że Mikołaj przynosi każdemu tylko jeden prezent, a resztę kupują rodzice – będą wtedy wiedziały, że prezenty to wydatek. Ryan Howell i jego koledzy z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco wykazali, że wydatki na przeżycia, a nie rzeczy, dają większą satysfakcję. Może więc kurs jazdy na Seagwayu zamiast PS4?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?