piątek, 20 września, 2024

Na tej wyspie w Wielkiej Brytanii Boże Narodzenie i Nowy Rok świętuje się w… innych terminach

Na najbardziej odizolowanej od stałego lądu wyspie Wielkiej Brytanii, na której mieszka zaledwie 30 mieszkańców, panuje dziwna, wielowiekowa tradycja, zgodnie z którą Boże Narodzenie i Nowy Rok świętuje się w zupełnie inne dni.

Wyspa Foula jest częścią archipelagu Szetlandów, znajdującego się na Oceanie Atlantyckim. Zlokalizowana w północno-wschodniej Szkocji jest jedną z najbardziej odizolowanych zamieszkanych wysp Wielkiej Brytanii. Od najbliższej wyspy (Mainland) dzielą ją 22 kilometry, a od stałego lądu — aż 172 km. Nie ma tu żadnych knajp, nie funkcjonuje Wi-Fi, nie ma nawet sklepów z podstawowymi produktami. Według danych z 2017 roku na stałe mieszkało tu jedynie 30 osób. Zajmują się głównie hodowlą owiec oraz kucyków

Warto również dodać, że na wyspie bardzo silna jest kultura nordycka. Dość powiedzieć, że było to ostatnie miejsce w Wielkiej Brytanii, w którym posługiwano się językiem nordyckim, czyli norn

Boże Narodzenie w styczniu, Nowy Rok w dwa tygodnie po Sylwestrze

Foula jest zatem niezwykłym zjawiskiem samym w sobie, ale wyróżnia ją jeszcze jedna rzecz!

W odróżnieniu od reszty Wielkiej Brytanii na Fouli nie przyjęto kalendarza gregoriańskiego. Wyspa to ostatnie miejsce w Zjednoczonym Królestwie, w której kolejne dni i tygodnie odlicza się zgodnie z kalendarzem juliańskim.

Kalendarz słoneczny opracowany na życzenie Juliusza Cezara obowiązywał w Europie przez wiele stuleci, ale stopniowo od niego odchodzono. W Polsce stało się to w 1582, w UK — w 1752 roku, a na przykład w Grecji dopiero w 1923. Dodajmy, iż kalendarz juliański stanowi nadal kalendarz liturgiczny krajów prawosławnych.

Dlaczego na wyspie Foula nadal używa się kalendarza juliańskiego?

Trzymani się kalendarza obowiązującego pierwotnie w państwie rzymskim sprawia, że świątecznie dni wypadają kompletnie inaczej, niż „normalnie”, czyli zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Otóż tym roku wigilia świąt Bożego Narodzenia na wyspie Foula wypadnie 6 stycznia 2024, a Nowy Rok – 13 stycznia, prawie dwa tygodnie po „normalnym” Sylwestrze!

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?