piątek, 20 września, 2024

Negocjacje ws. Brexitu zakończą się już w lipcu? Boris Johnson chce, by umowa handlowa została podpisana w następnym miesiącu

Fot. Getty

Wczoraj odbyło się spotkanie najwyższych przedstawicieli Unii Europejskiej z premierem Wielkiej Brytanii. Boris Johnson chce, by umowa handlowa została podpisana już w przyszłym miesiącu. Co na to UE?

W poniedziałek popołudniu odbyła się wideokonferencja na samym szczycie. Do wirtualnego stołu negocjacyjnego zasiadł sam premier UK, a naprzeciw niego pojawili się najwyżsi przedstawiciele UE – szefowa Komisji Erupejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady UE Charles Michel oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Po stronie brytyjskiej udział w spotkaniu wzięli również Michael Gove, David Frost i kilku innych dyplomatów.

 

Czy negocjacje ws. Brexitu zakończą się już w lipcu?

Boris Johnson powiedział, że nie widzi powodu, dla którego zarys umowy handlowe ws Brexitu nie mógł zostać sfinalizowany do końca lipca. Przywódcy UE również chcą przyspieszenia rozmów, by uniknąć niepotrzebnego chaosu gospodarczego w przyszłym roku. UE zgodziła się dążyć do jak najszybszego uzgodnienia przyszłej współpracy handlowej między UK a UE, jednak celuje ona bardziej w termin wczesnojesienny.

ZOBACZ WYPOWIEDZI NAJWAŻNIEJSZYCH POLITYKÓW:

 

Pomimo ogólnej zgody na przyspieszenie negocjacji, między głównymi przywódcami wciąż wyczuwalne są znaczące napięcia. Charles Michel powiedział, że nigdy nie zaakceptuje porozumienia, które byłoby sprzeczne z interesem Wspólnoty. Boris Johnson powiedział później dziennikarzom, że jest jednak optymistą, mimo faktu, że w zeszłym tygodniu rozmowy utknęły w martwym punkcie. Ursula von der Leyen na swoim Twitterze zamieściła z kolei wpis bardzo neutralny, odsyłając do tekstu wspólnego oświadczenia władz UE:

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?