piątek, 20 września, 2024

Polak wygrał w międzynarodowym konkursie – ZOBACZ nagrodzone zdjęcie!

Fot: Pxhere

Rozstrzygnięto światową edycję konkursu na najlepsze zdjęcia naukowe Wiki Science Competition 2019. Główną nagrodę zgarnął Marek Miś fotografią rodzącej dafni, czyli drobnego wodnego zwierzęcia z grupy wioślarek.

Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny. Jego celem jest gromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazów ukazujących obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. To znakomity sposób na budowanie potężnej bazy wiedzy w ramach Wikimedia Commons.

 

Polski fotograf najlepszy!

Rzeczniczka prasowa stowarzyszenia Wikimedia Polska Nina Gabryś przekazała, że w tym roku wiele zdjęć z polskiej edycji konkursu zakwalifikowało się do międzynarodowego etapu, a jedno z nich wygrało w jednej z kategorii! To fotografia rodzącej dafni (drobnego, wodnego zwierzęcia z grupy wioślarek, do których należy również lepiej kojarzona rozwielitka) autorstwa Marka Misia. Jego praca wygrała w kategorii zdjęcia mikroskopowego.

"Praca ogniskuje w sobie wszystkie aspekty dobrej fotografii naukowej: jest poprawna technicznie i jednoznacznie przedstawia rejestrowany przedmiot. Jest przy tym utrzymana w przepięknej palecie barw i, co zdecydowało o wygranej, prezentuje dodatkowo wyjątkową chwilę: narodziny młodych osobników – co świetnie wpisuje się w koncepcję "decydującego momentu" fotografii" – komentowali pracę jurorzy polskiej edycji konkursu.

Nasz rodak pokonał konkurencję z całego świata

Nagrodzone zdjęcie wygląda tak:

 

Moment narodzin został uchwycony w powiększeniu stukrotnym!

Jak czytamy w depeszy PAP`u nie pierwszy raz polskie zdjęcie zdobywa laury za granicą w ramach konkursu Wikimedia Commons! Rok temu w ramach konkursu Wiki Lubi Zabytki, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako „Największy Konkurs Fotograficzny” na świecie, polska fotografia zajęła pierwsze miejsce, pokonując 200 tys. innych zdjęć z 48 krajów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?