czwartek, 19 września, 2024

Pożyczka jak z koszmaru – z 37 000 funtów, do spłaty będzie 100 000 funtów

Czy można zarabiać 70 000 funtów rocznie i wciąż mieć problem ze spłatą zadłużenia? Niestety, wywołane przez inflację, podwyżki stóp procentowych, doprowadziły wielu pożyczkobiorców na granicę finansowej stabilności. Tym bardziej osoby, które w przeszłości wzięły pożyczkę studencką.

Pożyczka studencka kiedyś i dziś

W 2012 r. maksymalne opłaty roczne wzrosły z 3000 funtów do 9250 funtów. Natomiast od niedawna, po podwyżkach stóp procentowych wywołanych przez inflację, oprocentowanie wzrosło do oszałamiającej wysokości 7,9 proc. Z danych Student Loans Company wynika, że obecnie w UK blisko 2 miliony osób spłaca pożyczki w wysokości od 50 000 do 100 000 funtów. Rekordzista ma do oddania 252 000 funtów.

31-letnia kobieta, której historię opisał „Daily Mail” opowiedziała, że za czasów studenckich pożyczyła 37 000 funtów, a od 10 lat spłaciła już 12 000 funtów. Natomiast kobiecie wciąż pozostało do spłacenia 46 000 funtów, co oznacza, że od dekady spłaca ona tylko odsetki, a jej dług urósł w tym czasie o blisko 20 000 funtów.

Kobieta pracuje obecnie w dużej firmie w Londynie i stosunkowo dobrze zarabia, bo otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 70 000 funtów rocznie. Ale, jak przyznaje, spłacając 4000 funtów rocznie z tytułu pożyczki studenckiej, będzie zadłużona do 57. roku życia. Zakładając, że utrzyma wynagrodzenie na podobnym poziomie i że nie będzie miała przerw w zatrudnieniu, np. z powodu urlopu macierzyńskiego.

– Za dyplom biznesowy zapłacę około 100 000 funtów, co moim zdaniem nie jest po prostu tego warte. Nawet jeśli dostanę podwyżkę do 100 000 funtów, będę płacić 6500 funtów rocznie, a to i tak nie spłaci mojej pożyczki, ponieważ oprocentowanie wynosi obecnie 7,9 proc. – mówi rozgoryczona kobieta.

Pożyczka studencka – trudny orzech do zgryzienia

Brytyjka nosi się z zamiarem, by szybciej spłacić pożyczkę i by jednak nie ponosić ogromnych kosztów obsługi swojego zadłużenia. Ale wówczas musiałaby się pozbyć wszystkich swoich oszczędności, a to bardzo ją stresuje.

– Albo wyrzucę 50 000 funtów oszczędności, w wieku 31 lat, albo ostatecznie zapłacę za swój dyplom ponad 100 000 funtów. W najgorszym przypadku, jeśli odniosę duży sukces, może mnie to kosztować nawet 200 000 funtów. Czuję się tak, jakby wszystkie moje marzenia zostały zmiażdżone. Duża część mojej pracy jest stresująca, ale wzięłam ją z uwagi na pensję, z której obecnie nie czerpię korzyści ze względu na zwiększone koszty życia i kredyty studenckie. Nie mogę tylko zrozumieć, dlaczego tak to zorganizowano. Decydenci tego nie mają – większość z nich zdobyła dyplomy za darmo – skarży się Brytyjka na łamach brytyjskiej prasy.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?