piątek, 20 września, 2024

Prawie 13 mln mieszkańców UK ma kłopot z opłaceniem rachunków

Kryzys związany z kosztami utrzymania i rosnące stopy procentowe sprawiają, że coraz więcej mieszkańców Wysp ma problem z opłaceniem rachunków i ogranicza swoje wydatki do minimum.

Organizacja prowadząca kampanię przeciwko niesprawiedliwemu zadłużeniu, Debt Justice, odkryła, że około 12,8 mln osób w Wielkiej Brytanii zalega z płaceniem rachunków lub są one dla nich zbyt dużym obciążeniem.

Ludzi nie stać na opłacenie rachunków

Według najnowszych danych liczba brytyjskich gospodarstw domowych, które zmagają się z zadłużeniem wzrosła od 2017 roku o dwie trzecie. Organizacja wzywa rząd do podjęcia pilnych działań, aby przeciwdziałać „uwięzieniu ludzi w ubóstwie”.

Kryzys dotyczący gospodarstw domowych pogłębia się coraz bardziej. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest podwyższanie stóp procentowych. W ubiegłym miesiącu Bank Anglii podniósł stopy procentowe do 5 proc., czyli do najwyższego poziomu od 15 lat. Ekonomiści z kolei przewidują, że podwyżka będzie trwała nadal aż do 6,25 proc. do końca roku.

Heidi Chow, dyrektor wykonawczy z Debt Justice powiedziała:

– Rząd przymyka oko na kolosalny kryzys zadłużenia gospodarstw domowych, który dotyczy milionów ludzi. Zamiast ignorować problem, należy zwiększyć dochody i ochronę osób zalegających z płatnościami i umorzyć niespłacalne długi, aby wszyscy, którzy tego potrzebują, mogli zacząć od nowa.

Jesteś zadłużony/-a i potrzebujesz profesjonalnej porady? Zajrzyj na blog specjalistyczny Dlugi.UK 

Coraz więcej zadłużonych osób w UK

Ankieta przeprowadzona przez Financial Conduct Authority w 2017 roku wykazała, że 7,7 mln osób w Wielkiej Brytanii było wówczas nadmiernie zadłużonych, co oznaczało, że nie spłacali swoich zobowiązań kredytowych przez trzy lub więcej miesięcy lub uznali rachunki za duże obciążenie finansowe.

Z kolei w maju 2022 roku liczba osób borykających się z zadłużeniem w UK wzrosła do 9,6 mln, a w styczniu 2023 roku do aż 12,8 mln. Niestety wniosek płynie z tego taki, że nie ma wystarczającego wsparcia dla osób zmagających się z zadłużeniem podczas kryzysu.

Nieuczciwa pomoc dla zadłużonych

Jedną z opcji pomocowych dla osób zmagających się z zadłużeniem jest dobrowolny układ indywidualny – individual voluntary arrangement (IVA), czyli formalna i wiążąca umowa zawierana na określony czas na spłatę długów wobec wierzycieli. W 2022 roku w Anglii i Walii zarejestrowano 87 967 IVA, najwięcej od 1990 roku.

Pojawiły się jednak obawy, że pozbawione skrupułów firmy polują na ludzi z dużymi długami w celu promowania IVA. Citizens Advice w związku z tym ostrzega, że ​​niektóre firmy „żerują i czerpią zyski” z osób borykających się z długami.

FCA ogłosiła w zeszłym miesiącu, że zakazuje firmom pobierania opłat za rozwiązania pomocowe. Znaleziono przykłady klientów w trudnej sytuacji finansowej, którym polecono IVA, a w ich przypadku rozwiązanie to spowodowałoby jeszcze większe szkody.

Jednemu bezdomnemu zalecono IVA, która kosztowała 6 000 funtów, podczas gdy mógł pozbyć się długów w ciągu jednego roku za 90 funtów z nakazem umorzenia długów (tani środek zaradczy skierowany do osób o stosunkowo niskim poziomie zadłużenia).

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Oto 6 zmian finansowych, które wchodzą w życie od lipca. W tym limit cen energii

Para miała lecieć na swój ślub, ale samolot Ryanaira wystartował bez nich z lotniska w Manchesterze

Zachowanie dwóch pijanych Rosjan przyczyną lądowania w Grecji samolotu EasyJet lecącego do Turcji

Ryanair odwołał 130 lotów przez strajk francuskich kontrolerów ruchu lotniczego

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?