Rekordowy rok szkockiej turystyki – a co z Wielką Brytanią?

Aż o 15.6% turystów więcej odwiedziło Szkocję w roku 2016, Wielka Brytania z kolei zanotowała wzrost na poziomie ledwie 7.2%. Wygląda na to, że morskie klify pokryte popłochem pospolitym przyciągają więcej turystów, niż Big Ben i Tower of London.

Według The Association of Leading Visitor Attractions (ALVA) rośnie liczba turystów odwiedzających Szkocję, ale najpopularniejsze zabytki Wyspy wciąż znajdują się w Wielkiej Brytanii – a w zasadzie w samym Londynie. Właśnie w stolicy Zjednoczonego Królestwa znajdują się najchętniej odwiedzane atrakcje. Pomimo zagrożenia terrorystycznego ludzie z całego świata nadal chętnie jeżdżą do Londynu. Czy zamach z 22 marca w jakiś radykalny sposób wpłynie na tą tendencję? Czas pokaże.

- Advertisement -

Jak Brexit odbije się na cenach, naszych zarobkach i gospodarce?

Co turyści najczęściej zwiedzali w 2016 roku? Aż 6 420 395 trafiło do British Museum, które może uchodzić za prawdziwą turystyczną wizytówkę kraju. Liczba ta z pewnością robi wrażenie, ale po prawdzie największa atrakcja UK zanotował spadek na poziomie 5%. Na drugim miejscu uplasowało się National Gallery (6 262 839), a podium zamyka Tate Modern (5 839 197). Trzeba dodać, że wstęp na wszystkie te obiekty jest bezpłatny.

A co ze Szkocję? Szkockie Muzeum Narodowe odwiedziło 1 810 948 osób – oznacza to wzrost o 16% w stosunku do 2015 roku. Kolejne miejsca należą do zamku w Edynburgu (1 778 548 wzrost o 13%) oraz Szkockiej Galerii Narodowej w Edynburgu (1 544 069).

Z ostatniej chwili: Donald Tusk otrzymał list uruchamiający art. 50. Brexit oficjalnie rozpoczęty!

Najistotniejsze jednak wydaje się to, że turyści zostawiają coraz więcej pieniędzy w Szkocji. Tendencja jest bardzo wyraźna – do kraju położonego nad rzeką Tay przyjeżdża coraz więcej osób. Trend ten utrzymuje się i przez najbliższy czas utrzymywać się będzie.

Teksty tygodnia

Zamieszki w Irlandii Północnej po tym, jak dwóch 14-latków zostało oskarżonych o próbę gwałtu na Polce

W dzielnicy Harryville w Ballymenie (hrabstwo Antrim) zebrało się blisko 2500 osób po wydarzeniach z ostatniej soboty. Dwóch 14-latków stanęło przed sądem, oskarżonych o napaść seksualną na polską nastolatkę przy Clonavon Terrace.

Podpalenie w Dublinie! Zniszczone samochody i ewakuacja

W piątek, 6 czerwca 2025 roku, we wczesnych godzinach porannych spokojna dotąd dzielnica Hansfield w Dublinie 15 stała się areną dramatycznych wydarzeń. W podziemnym parkingu jednego z nowoczesnych bloków mieszkalnych przy Station Road wybuchł potężny pożar.

Kilkaset ataków w 3 miesiące. Holandia liczy straty po wizytach wilków

W pierwszym kwartale 2025 r. w Holandii potwierdzono 368 potwierdzonych ataków wilków na zwierzęta gospodarskie, głównie owce. To o ponad 100 więcej niż w tym samym okresie 2024 r. Szerzące się ataki wilków to wyzwanie zwłaszcza dla rolników.

Wielka zmiana dla podróżnych. Brytyjskie lotniska luzują restrykcje bagażowe

Wielka Brytania przygotowuje się do jednej z największych zmian w przepisach lotniczych od 2006 roku. Już w czerwcu podróżni będą mogli przewozić w bagażu podręcznym aż 2 litry płynów. Zmiana dotyczy tych portów lotniczych, które wprowadziły nowoczesne skanery 3D.

Holandia mówi „nie” niedopałkom. Nowe strefy bez papierosów na plaży

Holandia wprowadziła ograniczenia dla palaczy na plaży w Scheveningen. Celem tej inicjatywy jest poprawa komfortu odwiedzających, a przede wszystkim ograniczenie ilości śmieci papierosowych, które są największym źródłem zanieczyszczeń na tym fragmencie wybrzeża.

Przeczytaj także