czwartek, 19 września, 2024

Rynek pracy się kurczy. Pracodawcy coraz rzadziej prowadzą rekrutację

Rynek pracy w Wielkiej Brytanii wyraźnie się kurczy. Po raz pierwszy od dwóch lat liczba wolnych miejsc pracy spadała poniżej 1 miliona.

W UK coraz trudniej jest znaleźć pracę?

Z danych zebranych przez portal z ofertami pracy Adzuna wynika, że między październikiem a listopadem tego roku liczba wolnych miejsc pracy spadła o 2,7 proc. W liczbach bezwzględnych jest to 998 562 oferty pracy. Czyli pierwszy raz poniżej miliona od maja 2021 r., gdy obowiązywały jeszcze ograniczenia związane z pandemią Covid-19.

Eksperci nie mają wątpliwości, że na brytyjskim rynku pracy doszło właśnie do zastoju. A z pewnością jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest wzrost płac. Według portalu Adzuna wynagrodzenia wzrosły po raz pierwszy od czerwca o 0,74 proc., do średnio 37 221 funtów. – W porównaniu z najwyższą dostępnością ofert pracy (…) w 2021 r., liczba ofert pracy spadła do niecałego 1 miliona. Czyli do najniższego poziomu, jaki obserwujemy od ponad dwóch i pół roku – zaznacza Andrew Hunter, współzałożyciel Adzuna.

Brytyjski rynek pracy ma za sobą burzliwy rok

Eksperci wprost przyznają także, że rynek pracy ma za sobą nadzwyczaj burzliwy rok. Zwłaszcza jeśli chodzi o podnoszenie wynagrodzeń przy szalejącej na Wyspach inflacji. Największy roczny wzrost wynagrodzeń w publikowanych ofertach pracy odnotowano w sektorze opieki społecznej. Tam płace zostały podniesione o ponad 10 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – do 33 767 funtów. Wzrosty odnotowano także w branży energetycznej – o 8,95 proc., czyli do 44 210 funtów. Wreszcie płace wyraźnie, bo o 8,11 proc., podniosły się również w sektorze produkcji – do 29 160 funtów.

– Wydaje się, że zarobki znów rosną. Jednak biorąc pod uwagę, że zeszły rok był jednym z najgorszych w historii pod względem przejrzystości wynagrodzeń, potencjalnym rekrutom nadal trudno jest zrozumieć, jakie jest wynagrodzenie na stanowisku, na które aplikują. Wkraczając w rok 2024, znalezienie pracy prawdopodobnie będzie trudne przez pierwszą część roku – precyzuje Hunter.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.