piątek, 20 września, 2024

Shell po raz kolejny notuje gigantyczne zyski. Wykorzystuje ogólnoświatowy kryzys

Koncern petrochemiczny Shell odnotował w drugim kwartale tego roku gigantyczny zysk w wysokości 5 mld dolarów. I choć zyski firmy znacząco się obniżyły w porównaniu do rekordowych sum uzyskanych o tej samej porze w zeszłym roku, to aktywiści na rzecz klimatu już grzmią i wzywają koncern do ograniczenia wydobycia gazu ziemnego i ropy.

W dobie kryzysu Shell ma się dobrze

Mieszkańcy na całym globie zmagają się ze skutkami epidemii Covid-19 i wybuchem wojny na Ukrainie, ale gigantyczne koncerny, takie jak choćby Shell, ogólnoświatowy kryzys specjalnie nie dotyka. Przedsiębiorstwo podało właśnie, że w drugim kwartale tego roku odnotowało zysk na poziomie 5 mld dolarów, czyli 3,9 mld funtów. I choć wypracowany zysk jest o wiele niższy niż rekordowy zysk osiągnięty o tej samej porze w zeszłym roku (11,5 mld dolarów), to nadal jest on znaczący. I, co nie zaskakuje, już wywołuje oburzenie wśród aktywistów walczących ze zmianami klimatu na świecie.

Władze koncernu poinformowały, że wyraźne zmniejszenie zysków w porównaniu do zeszłego roku to efekt spadających cen ropy i gazu, a także zmniejszonej produkcji paliw kopalnych.

Greenpeace atakuje siedzibę Shell w Londynie

Po opublikowaniu informacji dotyczącej zysków firmy Shell za drugi kwartał tego roku, aktywiści Greenpeace zaatakowali siedzibę Shell w Londynie, ustawiając przed nią billboard z logo Shell, zdjęciem płonących lasów w Grecji i hasłem „Nasz zysk, wasza strata”. – Podczas gdy miliony ludzi próbują odbudować swoje życie po miesiącach ekstremalnych warunków pogodowych, które sieją spustoszenie od Rodos po Radżastan, Shell zwiększa produkcję ropy i gazu, tnie inwestycje w odnawialne źródła energii i odnotowuje miliardy dolarów zysków – mówi działaczka Greenpeace UK Maja Darlington. A wtóruje jej George Dibb, szef the Centre for Economic Justice w think tanku IPPR, mówiąc, że Shell stawia zyski i swoich akcjonariuszy „ponad naszą planetą”. – Firma nadal zarabia ogromne pieniądze na wojnie w Ukrainie i wysokich cenach energii. Jednocześnie, co niewiarygodne, Shell wypłaca teraz swoim akcjonariuszom więcej dywidend, niż zarabia, wyraźnie przedkładając te transfery nad inwestowanie w przyszłość o zerowej wartości netto – precyzuje Dibb.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz

Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?