piątek, 20 września, 2024

UK po Brexicie – Brytyjczycy stają w obronie Polaków

W obliczu wyników referendum w sprawie Brexitu polska społeczność przebywająca w Wielkiej Brytanii spotkała się z falą nieuzasadnionej agresji. Z całego kraju dochodzą wieści o rasistowskich atakach, a w niedzielę na drzwiach znajdującego się w londyńskim Hammersmith Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego wymalowano obraźliwe graffiti.

Za tymi incydentami stoją głupcy, którzy sądzą, że w dzień po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w magiczny sposób znikną wszyscy imigranci. Zwykli Brytyjczycy, wstydząc się za swoich mniej rozgarniętych rodaków, spieszą z wyrazami solidarności i współczucia. A dowód tego dają choćby w korespondencji z „Polish Express”.

Do naszej redakcji ciągle spływają kolejne listy, których autorzy zapewniają, że Polacy są wciąż mile widziani na Wyspach. Jeden z nich, autorstwa Simona Crowa opublikowaliśmy w zeszłym tygodniu, a w niedzielę na naszych łamach ukazała się replika pióra Julii Bull. Dziś publikujemy kolejną porcję korespondencji, która jest dowodem na to, że Brytyjczycy wcale nie chcą wyrzucać Polaków na drugą stronę kanału La Manche.

PAY-Brexit-backlash (1)

“Cieszymy się, że Polacy są w Wielkiej Brytanii!” Przeczytajcie wzruszający list Brytyjczyka do Polaków

Oto kilka wybranych listów, które przyszyły na naszą skrzynkę:

Mam nadzieję, że nasi polscy bracia i siostry mają świadomość, że większość z nas ceni sobie ich obecność na Wyspach i zdecyduje się na nich jednak pozostać. Zignorujcie głupców, których jest tak niewielu. Jesteście świetnymi ludźmi i chcemy, abyście byli częścią naszego kraju tak długo, jak będziecie tutaj szczęśliwi.

David

Drodzy Państwo!

Jestem poruszony wieściami o tym, że Polacy czują się odrzuceni przez brytyjskie społeczeństwo w obliczu wyników referendum. Proszę zrozumcie, że głosowaliśmy za wyjściem z UE nie po to, aby się Was pozbywać. W 1973 roku głosowałem za wstąpieniem do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, ale później nie dostałem szansy, aby sprzeciwić się traktatowi z Maastricht w 1993. Opowiadam się za swobodnym przepływem ludzi, usług i towarów po całej Europie, ale jestem przeciw zcentralizowanej biurokracji rządzącej z wysokości Brukseli. Polacy i przedstawiciele innych narodowości są mile widziani tu, w Zjednoczonym Królestwie.

Graham Swindley

Polscy pracownicy obawiają się o swoją przyszłość w UK po Brexicie

Droga Redakcjo!

Chcielibyśmy zapewnić wszystkich Polaków, których ciężką pracę i postawę doceniamy – NIE CHCEMY, abyście opuszczali Wielką Brytanię. Nie chcemy wpuszczać do naszego kraju milionów przybyszów z Azji i Afryki, aby zabierali Wasze prace!

David, redaktor „Havering Witness”

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?