piątek, 20 września, 2024

Z OSTATNIEJ CHWILI: Rząd brytyjski chce utrzymać swobodny przepływ pracowników nawet 4 lata po Brexicie!

To prawdziwy przełom – wszystko wskazuje na to, że Theresa May zgodzi się na dłuższy okres przejściowy i na utrzymanie jeszcze nawet przez 4 lata swobodnego przepływu pracowników. 

Informację o wprowadzeniu okresu przejściowego, dzięki któremu imigranci z UE będą mogli nadal swobodnie przemieszczać się między krajami wspólnoty a Wielką Brytanią, podały z rana największe brytyjskie dzienniki. „The Times” napisał, że Theresa May myśli o 2-letnim okresie przejściowym, natomiast „The Guardian” podał, że okres ten ma wynieść 3 – 4 lat. 

Imigrantki pobiły rekord urodzeń na Wyspach! Właśnie opublikowano raport ONS

O wprowadzenie okresu przejściowego w zakresie swobody przepływu pracowników zabiegał przede wszystkim kanclerz skarbu Philip Hammond, który twierdził, że nagłe wstrzymanie imigracji może się dramatycznie odbić na brytyjskiej gospodarce. Hammond zabiegał w rządzie o znaczące wydłużenie momentu całkowitego zamknięcia granic, żeby zagwarantować firmom na Wyspach nieograniczony dostęp do siły roboczej. Kanclerz opowiadał się ty samym za „logiką ekonomiczną”, a nie logiką twardego Brexitu. 

Polki rodzą coraz więcej dzieci… ale nie w Polsce

Jak podał anonimowy informator, odpowiedź odnośnie wydłużenia obowiązywania w UK swobodnego przepływu pracowników nie przyszła z gabinetu Theresy May od razu. Jednak brytyjska premier już wcześniej, na spotkaniu z liderami biznesu na Downing Street, mówiła o potrzebie spokojnej implementacji nowych aktów prawnych. – Premier podkreśliła, że nadrzędnym celem rządu jest gładkie, uporządkowane wyjście, zakończone kompleksową umową o wolnym handlu z UE i okresem implementacji potrzebnym do uniknięcia „upadku z klifu” – powiedział rzecznik Downing Street. 

 

Na potrzebę wprowadzenia okresu przejściowego zwrócił premier uwagę Francis Martin z Brytyjskiej Izby Handlowej, który zaznaczył, że jest on dla biznesu priorytetem. – Nasze badania pokazują, że wśród biznesmenów panuje wyraźne poparcie dla kompleksowej umowy pomiędzy Unią a Wielką Brytanią i dla okresu przejściowego, który zapobiegnie upadkowi z dużej wysokości – powiedział Martin. 

 

Zdaje się też, że zapowiedź wprowadzenia okresu przejściowego w zakresie swobody przepływu imigrantów jest bezpośrednim następstwem niezadowolenia UE co do postępu negocjacji. Na wczorajszej konferencji prasowej główny negocjator UE Michel Barnier stwierdził, że w zakresie gwarancji praw imigrantów, pomiędzy Unią i UK jest kilka fundamentalnych różnic. Poza tym Barnier wezwał stronę brytyjską do złożenia jasnych deklaracji w kwestiach spornych. 

 

Brexit Alert! - Bądź na bieżąco

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?